Lidé z dřívějška

25. dubna 2016 v 18:52 | Ally |  Recenze
Původní titul: Former People - The Last Days of the Russian Aristocracy
Autor: Douglas Smith
Nakladatelství: Pan Macmillan
Rok vydání: 2012
Počet stran: 464 (kniha obsahuje poznámkový aparát)


Anotace:
Epická rozměrem, intimní v detailu, srdcervoucí lidským dramatem, toto je první kniha, která popisuje osudy šlechty vtažené do víru bolševické revoluce a tvorby Stalinova Ruska. Je to kniha naplněná mrazivými příběhy vykradených paláců, hořících venkovských sídel, zoufalých útěků před rabujícími gangy a vojáky Rudé armády, uvěznění, exilu a poprav. Je to příběh o tom, jak století staré elity, slavné svým pohádkovým bohatstvím, službou carovi a říši, byly obrány o majetek a zničeny společně se zbytkem starého Ruska.
"Lidé z dřívějška", vycházející ze soukromých archivů dvou velkých rodin - Šeremetěvových a Golycinových - je také příběhem o přežití, o tom, jak mnozí z carské vládnoucí třídy a "třídních nepřátel", opuštěných, vytlačených a perzekuovaných, překonali ztratu svého světa a bojovali o nalezení místa pro sebe a své rodiny v novém, nepřátelském světě Sovětského svazu. Odhaluje, jak i v nejtemnějších hlubinách teroru běžný život pokračoval - muži a ženy se milovali, rodily se děti a byly vzdělávány, přátelé se scházeli a užívali jednoduchých radostí. Konečně, "Lidé z dřívějška'" jsou svědectím o odolnosti lidského ducha.

Moje hodnocení:

Někdy v polovině loňského roku jsem začala své obzory zase trochu rozšiřovat, tentokrát na obě "strany" od poslední carské rodiny. Na té novější straně jsem narazila na knihu, která mne naprosto nadchla jako amatérského historika, a zdrtila jako člověka. "Lidé z dřívějška", jak by se asi "Former people" nejlépe dalo přeložit, je úžasnou knihou vyprávějící příběh tak tragicky bizarní, že by si jej žádný autor fikce nevymyslel. Vynikající vypravěčský styl Douglasa Smithe zve čtenáře na divokou horskou dráhu vedoucí z vrcholku nádhery a sofistikovanosti až na samé dno koncentračních táborů, kde se tak snadno ztrácí lidství. Většina toho, co víme o těžkostech ruské šlechty během revoluce, pochází ze svědectví uprchlíků, kteří dokázali, když nic jiného, zachránit alespoň své životy, a kteří také pokryli realitu svého zničeného světa růžovou nostalgií. Tato kniha je první, na niž jsem narazila, která "zůstává v Rusku" s těmi, kteří neutekli, statečně se postavili všem problémům a neúnavně se pokoušeli obnovit a upravit své životy ve své vlasti, nyní tak jiné, než jak ji předtím znali. Je snadné ztratit se ve jménech, kterých je v knize opravdu mnoho, často zmíněných krátce a na jedné stránce, aby se vynořila opět až za dalších padesát stran, ale to je asi tak jediná kritika, které jsem schopna. Vynikající po literární stránce, kniha podává dojemnou zprávu o faktech dlouho neznámých a téměř ztracených. Pokud se zajímáte o pád carského Ruska nebo vzestup Sovětského svazu, toto je kniha, kterou byste si měli přečíst.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | Web | 25. dubna 2016 v 20:10 | Reagovat

Tvoje hodnocení by mě k přečtení knihy navnadilo mnohem víc než anotace.

2 Ally Ally | Web | 25. dubna 2016 v 20:16 | Reagovat

[1]: Byla jsem z té knížky tak unesená, že je to asi v hodnocení vidět :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist