Carevič Alexej Nikolajevič (část I.)

22. února 2016 v 18:59 | Ally |  Alexej Nikolajevič
Úkolem carevny bylo především jedno: dát ruskému impériu následníka. Po téměř deset let se však tato zásadní věc Alexandře Fjodorovně nedařila. Porodila čtyři dcery, krásná a zdravá děvčata, avšak jak trefně poznamenal zahraniční tisk, "nikdo je nechce, kromě jejich rodičů". Bylo tedy o to více bolestné pro všechny, a především carský pár, že když se konečně dočkali syna a děla petropavlovské pevnosti zaburácela salvou tří set ran, byl tento syn nejkřehčím článkem událostí, které napomohly revoluci a zániku rodiny. Když hošík 12. srpna 1904 po velmi rychlém a snadném porodu přišel na svět, carevna plakala radostí. "Je to opravdu chlapec?" ptala se opakovaně, jako by nemohla uvěřit, že její modlitby byly konečně vyslyšeny. Carevičovo narození bylo zároveň vítáno jako obrat k lepšímu ve chvíli, kdy daleko na východě drtili Japonci ruské vojáky ve válce, která měla být "krátká a vítězná", ale rychle se stávala národní katastrofou. Aby posílil upadající morálku, jmenoval car Nikolaj II. všechny vojáky bojující proti Japoncům kmotry svého novorozeného syna. Mezi jeho urozené kmotry patřili německý císař Vilém II, anglický monarcha Edward VII, dánský král Christian IX, velkovévoda Ernst Hessenský nebo jeho babička carevna vdova Marie Fjodorovna.

Carevič Alexej při svém prvním formálním fotografování, podzim 1904

Dali mu jméno Alexej, po Nikolajově oblíbeném předku, caru Alexeji I. "Dost už bylo Alexandrů a Nikolajů," vysvětloval car. Pro Alexandru bylo dítě už vždycky "Baby" a "Sunbeam" (sluneční paprsek), a středobod jejího vesmíru. Milovala své dcery, ale už vždycky měly být v Alexejově stínu. Chlapec byl krásné, velké dítě. Velkokněžně Xenii Alexandrovně se zdál být "úžasně robustní, s hrudníčkem jako soudek a zdáním bojovného rytíře". Jenže růžolící miminko bylo navzdory vnější síle nebezpečně křehké. Brzy začal Alexej krvácet z pupíčku, zdánlivě bez důvodu, a trvalo několik dní, než se lékářům podařilo krev zastavit. Nikdo se tehdy neodvážil vyslovit tu nejstrašnější myšlenku, ovšem přinejmenším Alexandra si musela uvědomit, co se děje. Bůh jí dal syna, ale neuchránil jej před strašlivou dědičnou nemocí její rodiny, hemofilií. Od chvíle, kdy lékař její domněnku potvrdil, nebyl život pro carskou rodinu už nikdy stejný. Jelikož jeho postižení bylo státním tajemstvím, vyvolával zatím hošík pouze čirý obdiv, a pyšní rodiče se s ním nepokrytě chlubili.


"Carevič byl dozajista jedno z nejhezčích dětí, které si člověk dovede představit, s půvabnými světlými kučerami a velkýma šedo-modrýma očima orámovanýma dlouhými řasami," poznamenal Pierre Gilliard, který Alexeje poprvé viděl jako osmnáctiměsíčního. "Měl svěží růžovou barvu zdravho dítěte a když se usmál, udělaly se mu v buclatých tvářích dva malé dolíčky." Gilliard si rovněž všiml i něčeho jiného: "Při onom prvním shledání jsem viděl carevnu tisknout k sobě chlapečka křečovitým pohybem matky, která se neustále o své dítě bojí. Její pohlazení a pohled, který je doprovázel, prozrazoval tajné napětí tak výrazné a pronikavé, že jsem jím byl okamžitě zasažen. Ještě dlouhou dobu jsem však musel čekat, než jsem odhalil důvod."

Alexandra a Alexej v roce 1906

Celý život carské rodiny byl přeorganizován a veškeré možné prostředky, které měly careviče chránit před zraněním, uvedeny v činnost. Zřejmě nejvýznamějším krokem bylo ustanovení dvou spolehlivých námořníků, kteří po Alexejově boku stáli prakticky každou minutu od chvíle, kdy se naučil sám chodit a běhat. Jejich úkolem bylo hocha střežit jako oko v hlavě, zabránit nebezpečným hrám a následným pádům a poraněním. Jedním z nich byl Andrej Děrevěnko, druhý později Klementij Nagornij. Tito "bodyguardi" byli zároveň i náhradními chůvami, společníky a ošetřovateli. Když chlapec trpěl jedním ze svých záchvatů, bylo vždy jednoho z nich možné najít po jeho boku. "Zahřej mi nohy, narovnej mi polštář" prosil je carevič, a oni mu ve všem otcovsky vyhověli. Gilliard jako nezaujatá osoba "z venku", si brzy všiml, že chlapec má v jádru dobré srdéčko, ale je svým okolím nekriticky rozmazlován. Měl spoustu energie a nespoutané divokosti, která se z ohledu na jeho hemofilii nemohla napřít mnoha žádoucími směry: nesměl jezdit na kole, nesměl jezdit na koni, nesměl se účastnit příliš divokých her. A tak každý zákaz byl nahrazován svoleními, které by u jiných dětí, ani u jeho vlastních sester, neprošla. Avšak Alexejova povaha se od malička bouřila. Čím úzkostlivěji byl hlídán, tím divočejší kousky prováděl. Skákal ze stolů a židlí, schválně vypadával z houpací sítě na zem, a na tříkolce jezdil přímo zběsile. Rád také trápil úředníky a dvorní dámy. Při jedné příležitosti při oficiálním obědě nejprve zlobil a přes napomínání olizoval neomaleně talíř, pak náhle zmizel pod stolem. V mžiku se ozval výkřik jedné z dam a Alexej se objevil, vítězně nad hlavou třímal její střevíček. Na otcův pokyn se omluvil a botu vrátil, ale ještě do ní stačil nepozorovaně nacpat čerstvou jahodu. Ubohá dvorní dáma!

Alexej a Andrej Děrevěnko

Carevič vyrůstal téměř bez kamarádů svého věku. Bratranci se zdáli carevně moc divocí a navíc její vlastní vztahy s jinými členy rodiny nebyly příliš vřelé. Alexejovým nejbližším a nejmilejším společníkem byl tak Kolja, syn dvorního lékaře Vladimíra Děrevěnka a dva synové námořníka Andreje Děrevěnka (muži spolu nebyli nikterak spříznění, jednalo se pouze o shodu jmen). Velkokněžny Alexeje oddaně milovaly. Olga Nikolajevna jako nejstarší byla někdy matkou pověřována, aby na bratra dohlížela, ovšem vzhledem k jeho svévolné povaze a exaltovanému postavení měla jen malou možnost ho krotit, a už vůbec žádnou trestat. Když ho jednou ostře napomenula, aby neposkakoval při jízdě v kočáře, rozezlený hošík jí uštědřil políček. Olga neřekla ani slovo, vzala jeho malou ruku do dlaní a dlouho ji hladila. Teprve když dorazili domů Olga utíkala k sobě do pokoje, kde zabořila tvář do polštáře a plakala ponížením. I přes takové incidenty Alexej Olgu miloval. Ne jednou, když byla nějaká jeho prosba zamítnuta, posbíral své hračky, prohlásil, že je Olžin chlapec a odešel si hrát do jejího pokoje. Taťána mu byla v mnoha ohledech druhou matkou, nejčastěji ze sester u něj také sedávala, když byl nemocen, protože právě jí matka nejvíce věřila. Marie na Alexeje někdy žárlila, jako třetí dcera si někdy připadal nemilovaná, ale v jejím chování k němu se to nikdy neprojevilo. Ráda si s ním hrála a on využíval její fyzickou zdatnost. Když byl nemocný, často na ni volal: "Mášenko, zvedni mě!", načež jej velkokněžna lehce vzala do náruče a odnesla, kam si přál. Skutečným partnerem ve všech "zločinech" však byla chlapci Anastázie, věkem i povahou mu nejbližší. Co na tom, že mu někdy zlovolně podupadala pečlivě rozestavěné vojáčky. Alexej a Anastázie byli společně palácovým postrachem.

Carské děti ve Finsku, léto 1908

Jediná autorita, kterou Alexej nad sebou uznával, byl jeho otec. Stačil jediný carův pohled, a dítě zkrotlo, alespoň navenek. Ovšem nejpevnější, nejintimější pouto sdílel Alexej se svou matkou. Od první chvíle se mu věnovala s ještě větší něhou než ke starším dětem. Byl její zázrak. A byl nemocný. Není tedy divu, že právě Alexeje u sebe Alexandra nejvíce držela, dokud byl zcela maličký, a nejčastěji se jím zabývala, i když povyrostl. Chlapec k ní lnul stejně vášnivě. Carevnina přítelkyně Lili Dehnová zaznamenala: "Pro carevnu carevič symbolizoval přímé vyslyšení modliteb, nadpřirozený zázrak Boží, korunu radosti jejího manželství. Jistě ona přehnaná starost byla starostí všech matek, které kdy milovaly dítě. Mezi matkou a synem existovalo tiché porozumění. Pro něj byla vším, co bylo dobré a milované, a vzpomínám si na typický příklad jeho lásky: Můj muž a já jsme večeřeli s carskou rodinou a po večeři car navrhl, že bych s nimi měla jím do carevičovy ložnice, jelikož carevna se vždy vzdálila, aby mu popřála dobrou noc a poslechla si jeho modlitby. Bylo krásné pozorovat dítě a matku, naslouchat jeho prosté modlitbě, ale když se carevna zvedla k odchodu, náhle nás obklopila absolutní temnota. Carevič totiž zhasl elektrickou lampičku nad svou postelí! "Proč jsi to udělal, Baby?" zeptala se carevna. "Ach!" odpovědělo dítě, "Když jsi tu Mamá, pak je stále světlo. Když odejdeš, tehdy nastává opravdová tma."


Jako by se do chlapce vtělilo veškeré dění v paláci, když byl zdráv, bylo ho všude plno. Ovšem Pierre Gilliard si brzy všiml, že následník často churaví, a v takových dnech jeho sestry při hodinách sedí jako by samy byly bez duše. V chodbách se všichni pohybovali téměř po špičkách a carevnu nebylo celé dny vidět. Když se později učitel dozvěděl o pravé příčině Alexejových potíží a lépe jej poznal, nabyl přesvědčení, že dítě bylo nadané a chytré v mnoha ohledech, a nebýt neustálých, dlouhých přestávek v systematickém vyučování, zapříčiněných právě záchvaty hemofilie, carevič by lehce nabyl velmi solidního vzdělání, snad by i exceloval. Co však bylo na dítěti, k němuž se celý svět prozatím choval jako ke křehké monstranci, nejpozoruhodnější, bylo to, že i přes všechnu zhýčkanost a rozmazlenost zůstal v srdci především empatickým a citlivým stvořením. Alexej velmi brzy v životě poznal díky svému postižení bolest, od níž nebylo pomoci. Zlomyslný ďáblík měl často až nedětsky moudrý pohled plný soucitu s utrpením jiných.

Alexej Nikolajevič, 1911
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 anchovickal anchovickal | Web | 23. února 2016 v 18:07 | Reagovat

Zajímavé počtení.

2 Kakushka Kakushka | Web | 23. února 2016 v 23:59 | Reagovat

Dlouho jsem tu nebyla, ale tento clanek me opravdu zaujal :-) Vetsina clanku je psana skoro jako kdyby si byla soucasti deni a tim je cteni mnohem zajimavejsi. Chci se zeptat.. kdysi jsem tu cetla story ve smyslu, jak by to asi bylo, kdyby carska rodina prezila a bylo to pomerne napinave, tak se chci zeptat, jestli bude story pokracovat? :-)

3 Laurelin Laurelin | 24. února 2016 v 10:07 | Reagovat

Moc děkuji za nádherný článek. Opět úžasné čtení.

4 Ally Ally | 24. února 2016 v 14:40 | Reagovat

[2]: Jsem ráda, že sem ještě občas někdo zavítá :) Nicméně musím se omluvit, onen "co kdyby" příběh jsem kdysi psala v romantickém opojení s jistou ideou, ovšem obojí pominulo, a čím jsem starší, tím méně mi sedí něco si vymýšlet o skutečných lidech.

5 Soňa Soňa | 24. února 2016 v 18:48 | Reagovat

Já sem chodím téměř každý den a vždy se těším na nové články a fotografie v galerii. :-)

6 Vecuerroth Vecuerroth | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 17:49 | Reagovat

cheapest viagra professional
<a href=http://viasergeneric.com/>viagra online</a>
taking viagra
<a href="http://viasergeneric.com/">cheap generic viagra</a>  OK’

7 Ecfverroth Ecfverroth | E-mail | Web | 28. ledna 2018 v 4:12 | Reagovat

non prescription viagra http://viasergeneric.com/  OK’

8 Mhtadeshy Mhtadeshy | E-mail | Web | 1. února 2018 v 23:00 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
cash advance credit cards <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">payday cash loan</a>

9 Mvsdowelet Mvsdowelet | E-mail | Web | 5. února 2018 v 18:20 | Reagovat

OK’
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">viagra online</a>
viagra pills for sale
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">generic viagra</a>

10 Vrcwradia Vrcwradia | E-mail | Web | 6. února 2018 v 20:19 | Reagovat

OK’
<a href="http://viasergeneric.com/">purchase viagra</a>
viagra brand cheap
<a href=http://viasergeneric.com/>viagra for sale</a>

11 LdfNeult LdfNeult | E-mail | Web | 8. února 2018 v 22:28 | Reagovat

Hello! All!  <a href="http://genericviaser.com/">viagra online</a> cheap viagra pills <a href=http://genericviaser.com/>generic viagra</a> ok’

12 LdfNeult LdfNeult | E-mail | Web | 9. února 2018 v 16:55 | Reagovat

Hello! All!  <a href="http://genericviaser.com/">generic viagra</a> buy viagra australia <a href=http://genericviaser.com/>buy viagra</a> ok’

13 dafaoceak dafaoceak | E-mail | Web | 12. února 2018 v 5:27 | Reagovat

are there any side effects with viagra
<a href=http://www.viagrabs.com>their explanation</a>
how to buy viagra in prague
<a href="http://viagrabs.com">viagra online</a>
using viagra at age 22

14 foophonmara foophonmara | E-mail | Web | 14. února 2018 v 0:20 | Reagovat

is viagra covered by express scripts
<a href=http://viagrapid.com/>order viagra online</a>
use of viagra in heart patients
<a href="http://viagrapid.com/">viagra online</a>
viagra and drop in blood pressure

15 HnbPexia HnbPexia | E-mail | Web | 14. února 2018 v 4:04 | Reagovat

Hello! All! <a href="https://writeresearchpaper.us.com/">research paper writing</a> <a href=https://writeresearchpaper.us.com/>term papers</a> ok’

16 Lbdreuts Lbdreuts | E-mail | Web | 14. února 2018 v 4:44 | Reagovat

OK’
<a href="https://writebusinessplan.us.com/">sample business plan</a>
where can i buy assignments
https://writebusinessplan.us.com/ - small business plans

17 Gbmcoize Gbmcoize | E-mail | Web | 24. února 2018 v 11:39 | Reagovat

cialis drug test - http://buycialisomskc.com/
cialis buy online <a href=http://buycialisomskc.com/>generic cialis</a> ’

18 Lmmowelet Lmmowelet | E-mail | Web | 13. března 2018 v 20:20 | Reagovat

Hi All!
<a href="http://viagracefo.com/">viagra price</a>
buy viagra on line
<a href="http://viagracefo.com/">viagra generic online</a> OK’

19 HnbUsake HnbUsake | E-mail | Web | 30. března 2018 v 13:12 | Reagovat

generic viagra
<a href=http://vigraviagra.com/>buy viagra</a>
real viagra
<a href="http://vigraviagra.com/">generic viagra</a> OK’

20 fdwleafe fdwleafe | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 20:54 | Reagovat

buy brand viagra <a href="http://viagraveikd.com/#">viagra</a> buy now viagra <a href="http://viagraveikd.com/#">viagra for sale</a>

21 dczTeach dczTeach | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 15:29 | Reagovat

viagra jelly <a href="http://menedkkr.com/#">buy viagra uk</a> how to get viagra <a href=http://menedkkr.com/#>cheap viagra</a>

22 levitra coupon levitra coupon | E-mail | Web | 24. dubna 2018 v 11:42 | Reagovat

I pay a quick visit each day a few blogs and information sites to read posts, but this webpage provides quality based posts.

23 levitra generic levitra generic | E-mail | Web | 25. dubna 2018 v 17:40 | Reagovat

I am actually keen of reading articles on the topic of making new weblog, or even concerning Search engine optimization.

24 levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo | E-mail | Web | 25. dubna 2018 v 21:41 | Reagovat

Currently YouTube video lessons quality is more enhanced and enhanced, therefore that’s the motive that I am watching this video at at this time.

25 nsafadeshy nsafadeshy | E-mail | Web | 26. dubna 2018 v 22:48 | Reagovat

https://ttsitworldwide.com/
bad credit non payday loans <a href="https://ttsitworldwide.com/">payday loans akron ohio</a>

26 mmkadeshy mmkadeshy | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 10:32 | Reagovat

low interest rate personal loans <a href="https://ttsitworldwide.com/#">payday loans online</a> installment loan <a href="https://ttsitworldwide.com/#">fast payday loans of ohio</a>

27 bsfTeach bsfTeach | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 20:16 | Reagovat

viagra 50mg <a href="http://fviagrajjj.com/#">viagra without prescription</a> cheap viagra online <a href=http://fviagrajjj.com/#>viagra professional</a>

28 ehradeshy ehradeshy | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 0:50 | Reagovat

american advance payday loans <a href="https://ttsitworldwide.com/#">payday loans</a> actual payday loan lenders <a href="https://ttsitworldwide.com/#">loan</a>

29 bsfUsake bsfUsake | E-mail | Web | 4. května 2018 v 4:12 | Reagovat

viagra online buy <a href="http://viagraazmhj.com/#">buy viagra</a> brand name viagra on line <a href=http://viagraazmhj.com/#>viagra generic</a>

30 bsfgaurb bsfgaurb | E-mail | Web | 27. května 2018 v 0:15 | Reagovat

viagra tablets <a href="http://qenericviaqra.com/#">online viagra</a> prescription viagra <a href="http://qenericviaqra.com/#">viagra</a>

31 ngvEmpit ngvEmpit | E-mail | Web | 31. května 2018 v 21:12 | Reagovat

viagra prescription <a href="http://canadiannowv.com/#">viagra online cheap</a> cheap viagra canada <a href=http://canadiannowv.com/#>online pharmacy viagra</a>

32 vxdEmpit vxdEmpit | E-mail | Web | 6. června 2018 v 2:24 | Reagovat

viagra coupons <a href="http://setviagraeja.com/#">viagra</a> buy viagra professional <a href=http://setviagraeja.com/#>herbal alternative viagra</a>

33 vadgaurb vadgaurb | E-mail | Web | 6. června 2018 v 6:10 | Reagovat

cialis cost <a href="http://hitcialisosn.com/#">tadalafil cialis</a> tadalafil 20mg <a href="http://hitcialisosn.com/#">cialis soft tabs</a>

34 plogaurb plogaurb | E-mail | Web | 7. června 2018 v 20:08 | Reagovat

viagra generic <a href="http://menedkkr.com/#">buy viagra</a> online viagra <a href="http://menedkkr.com/#">cheapest viagra</a>

35 bfiEmpit bfiEmpit | E-mail | Web | 7. června 2018 v 20:56 | Reagovat

buy viagra cheap <a href="http://viagraocns.com/#">buy viagra canada</a> generic viagra online <a href=http://viagraocns.com/#>buy viagra pills</a>

36 byngaurb byngaurb | E-mail | Web | 8. června 2018 v 0:17 | Reagovat

cheap viagra 100mg <a href="http://viagraveikd.com/#">generic viagra</a> viagra sale <a href="http://viagraveikd.com/#">order viagra</a>

37 nfsEmpit nfsEmpit | E-mail | Web | 9. června 2018 v 11:19 | Reagovat

buy viagra without prescription <a href="https://holidayrentallorgues.com/">generic viagra reviews</a> what would happen if a girl took viagra <a href=https://holidayrentallorgues.com/>herbal alternative viagra</a>

38 xntgaurb xntgaurb | E-mail | Web | 9. června 2018 v 22:29 | Reagovat

cheapest generic viagra <a href="https://movietrailershd.org ">viagra without prescription</a> viagra from india <a href="https://movietrailershd.org">viagra online</a>

39 xcbgaurb xcbgaurb | E-mail | Web | 12. června 2018 v 0:23 | Reagovat

viagra sale <a href="http://emtpartsstore.com/">when does viagra go generic</a> discount viagra <a href="http://emtpartsstore.com">viagra online</a>

40 bdsEmpit bdsEmpit | E-mail | Web | 12. června 2018 v 21:21 | Reagovat

approval payday loans <a href="https://cashadvanceonline.us.org">payday loans</a> auto loans <a href=https://cashadvanceonline.us.org>payday loans</a>

41 bsdEmpit bsdEmpit | E-mail | Web | 12. června 2018 v 21:55 | Reagovat

bad credit no payday loan <a href="https://onlinepaydayloan.us.org">online payday loans direct lenders</a> the best payday loans <a href=https://onlinepaydayloan.us.org>cash advance lenders</a>

42 aaqEmpit aaqEmpit | E-mail | Web | 14. června 2018 v 21:42 | Reagovat

no prescription cialis <a href="http://besiktasboschservis.com/">cialis buy</a> cialis no prescription <a href=http://besiktasboschservis.com/>cialis online</a>

43 lllRoalk lllRoalk | E-mail | Web | 15. června 2018 v 20:21 | Reagovat

price viagra <a href="http://genericonlineviaqra.com/"> viagra samples</a> discount viagra online <a href=http://genericonlineviaqra.com> viagra without prescription</a>

44 nmngaurb nmngaurb | E-mail | Web | 16. června 2018 v 23:44 | Reagovat

tadalafil tablets <a href="http://cialisserfher.com/ ">buy cialis</a> cialis no prescription <a href="http://cialisserfher.com/">buy generic cialis</a>

45 ccagaurb ccagaurb | E-mail | Web | 20. června 2018 v 5:16 | Reagovat

viagra sample <a href="https://movietrailershd.org/">viagra online canadian pharmacy</a> what is viagra <a href="https://movietrailershd.org/">best place to buy generic viagra online</a>

46 nsshauck nsshauck | E-mail | Web | 26. června 2018 v 20:32 | Reagovat

cialis online <a href="http://hitcialisosn.com/">cialis price</a> cialis for sale <a href="http://hitcialisosn.com/">buy cheap cialis</a>

47 nujGrany nujGrany | E-mail | Web | 19. července 2018 v 17:04 | Reagovat

cialis soft tabs <a href="http://cialpharmedi.com/#">discount cialis</a> cheapest cialis <a href="http://cialpharmedi.com/#">generic cialis online</a>

48 fhgAxome fhgAxome | E-mail | Web | 24. července 2018 v 14:23 | Reagovat

cialis brand <a href="http://drcialonlinedkb.com/#">tadalafil 20 mg</a> what is tadalafil <a href=http://drcialonlinedkb.com/#>cialis without prescription</a>

49 nukNeult nukNeult | E-mail | Web | 26. července 2018 v 4:16 | Reagovat

viagra online <a href="https://viagrapbna.com/#">viagra tablets</a> viagra women <a href="https://viagrapbna.com/#">viagra for sale</a>

50 ujaAxome ujaAxome | E-mail | Web | 27. července 2018 v 23:49 | Reagovat

generic viagra online <a href="http://viagraocns.com/#">purchase viagra online</a> female viagra pill <a href=http://viagraocns.com/#>discount viagra</a>

51 nsxAxome nsxAxome | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 18:32 | Reagovat

cialis canada <a href="https://www.fundeconp.org/#">tadalafil liquid</a> cialis sale <a href=https://www.fundeconp.org/#>online cialis</a>

52 sffSnite sffSnite | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 10:33 | Reagovat

viagra samples <a href="https://susamsokagim.com/">viagra</a> canada viagra <a href=https://susamsokagim.com/>sildenafil generic</a>

53 bfdAxome bfdAxome | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 14:13 | Reagovat

free viagra sample pack <a href="http://mo-basta.org/">viagra soft</a> new viagra <a href=http://mo-basta.org/>sildenafil citrate</a>

54 italetbrcf italetbrcf | E-mail | Web | 21. srpna 2018 v 12:30 | Reagovat

<a href="http://rabbitinahat.com">cialis 36 hour pill</a> cheap cialis without prescription  http://rabbitinahat.com

55 LewisEstag LewisEstag | E-mail | Web | 6. září 2018 v 9:36 | Reagovat

<a href=http://xxx.sibirki.com>Проститутки новосибирска</a>
<a href=http://get.nsexy.ru>проститутки новосибирска</a>
<a href=http://nsk.siblaguna.org>проститутки новосибирска</a>
Здравствуйте! Вас приветствует команда сайта Сибирки, сайта, на котором размещают анкеты 86% всех проституток города Новосибирска. У нас вы найдете услуги лучших девушек от недорогих путан до элитных моделей, готовых к любым вашим желаниям. Смотрите проверенных девочек и вы получите то, что видите на сайте в реальности. Качественные интим услуги в Новосибирске это лучший способ снять сексуальное напряжение – в сауне, у вас, в гостинице или апартаментах – неважно! Мы поможем вам подобрать именно тех девушек, за которыми вы пришли к нам.

56 Williambef Williambef | E-mail | Web | 8. září 2018 v 22:24 | Reagovat

<a href=http://put.sibirki.com>проститутки новосибирска</a>
<a href=http://get.nsexy.ru>Проститутки новосибирска</a>
<a href=http://nsk.siblaguna.org>проститутки новосибирска</a>
Здравствуйте! Вас приветствует команда сайта Сибирки, сайта, на котором размещают анкеты 86% всех проституток города Новосибирска. У нас вы найдете услуги лучших девушек от недорогих путан до элитных моделей, готовых к любым вашим желаниям. Смотрите проверенных девочек и вы получите то, что видите на сайте в реальности. Качественные интим услуги в Новосибирске это лучший способ снять сексуальное напряжение – в сауне, у вас, в гостинице или апартаментах – неважно! Мы поможем вам подобрать именно тех девушек, за которыми вы пришли к нам.

57 online viagra online viagra | E-mail | Web | 12. září 2018 v 16:02 | Reagovat

Okay you are accurate, actually PHP is a open source and its help we can take free from any discussion board or web site as it occurs here at this website.

58 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 13. září 2018 v 8:06 | Reagovat

proctocort generic viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">generic viagra</a>
memoria sd generic a viagra
<a href=http://fanluxviagra.com#generic+for+viagra>viagra generic</a>

59 sildenafil 100 mg sildenafil 100 mg | E-mail | Web | 13. září 2018 v 9:37 | Reagovat

What a video it is! Really awesome and fastidious quality, please upload more videos having such pleasant quality. Thanks.

60 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 13. září 2018 v 15:51 | Reagovat

cialis vs viagra 2012 jeep
<a href="http://viagrafanlux.com">generic viagra available</a>
inlocuitor viagra generic
<a href=http://viagrafanlux.com#sildenafil+buy>generic viagra available</a>

61 etaletiaur etaletiaur | E-mail | Web | 13. září 2018 v 16:07 | Reagovat

<a href="http://canadian-pharmabuy.com">viagra coupons</a> viagra pills online  http://canadian-pharmabuy.com

62 cost of viagra cost of viagra | E-mail | Web | 13. září 2018 v 18:08 | Reagovat

If you are interested to learn Search engine optimization strategies then you have to read this piece of writing, I am sure you will take much more from this paragraph on the topic of Search engine optimization.

63 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 13. září 2018 v 18:22 | Reagovat

aviant tabletas generico do viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">women viagra</a>
aptor acetosal 100mg viagra
<a href=http://fanluxviagra.com#viagra+jelly+online+mail-order+pharmacies>sildenafil 100 mg</a>

64 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 13. září 2018 v 18:29 | Reagovat

efectos de sobredosis de viagra generic
<a href="http://viagrafanlux.com">buy viagra</a>
viagra sildenafil citrate 50mg pics
<a href=http://viagrafanlux.com#red+viagra+online+mail-order+pharmacies>buy generic viagra online</a>

65 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 13. září 2018 v 22:49 | Reagovat

qsymia buy online uk viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">viagra pill</a>
fentanyl patches cost generic viagra
<a href=http://fanluxviagra.com#pink+female+viagra+online+mail-order+pharmacies>viagra without a doctor prescription</a>

66 gtaletoyou gtaletoyou | E-mail | Web | 14. září 2018 v 0:02 | Reagovat

<a href="http://baymontelreno.com">buy cialis</a> order cialis online canada  http://baymontelreno.com

67 viagra cost viagra cost | E-mail | Web | 14. září 2018 v 1:25 | Reagovat

These are in fact impressive ideas in about blogging. You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.

68 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 14. září 2018 v 3:30 | Reagovat

ass100mg protect nebenwirkungen viagra
<a href="http://viagrafanlux.com">viagra without a doctor prescription</a>
generici del viagra side
<a href=http://fanluxviagra.com#superdrug+viagra>viagra generic</a>

69 female viagra pills female viagra pills | E-mail | Web | 14. září 2018 v 3:34 | Reagovat

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also create comment due to this brilliant post.

70 MarkGop MarkGop | E-mail | Web | 14. září 2018 v 3:43 | Reagovat

generic viagra soft tablets for children
<a href="http://viagrafanlux.com">buy viagra online</a>
nombre generico del viagra en argentina buenos
<a href=http://fanluxviagra.com#buy+100+mg+viagra>viagra uk</a>

71 women viagra women viagra | E-mail | Web | 14. září 2018 v 5:57 | Reagovat

This post is good and fruitful in favor of all new PHP related web programmers; they must read it and do the practice.

72 online viagra online viagra | E-mail | Web | 14. září 2018 v 11:36 | Reagovat

Hahahaha, what a comical this YouTube video is! I'm still laughing, thanks to admin of this site who had posted at this web page.

73 viagra generic availability viagra generic availability | E-mail | Web | 14. září 2018 v 13:52 | Reagovat

Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the amazing spirit.

74 viagra generic availability viagra generic availability | E-mail | Web | 14. září 2018 v 19:09 | Reagovat

What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how concerning unpredicted emotions.

75 italethzyx italethzyx | E-mail | Web | 14. září 2018 v 19:47 | Reagovat

<a href="http://usedrestaurantequipmentaz.com">cheap cialis in australia</a> order discount cialis online  http://usedrestaurantequipmentaz.com

76 viagra prices viagra prices | E-mail | Web | 16. září 2018 v 15:42 | Reagovat

YouTube consists of not only humorous and humorous videos but also it carries learning related video clips.

77 petraGop petraGop | E-mail | Web | 16. září 2018 v 18:53 | Reagovat

mit 17 viagra generic
<a href="http://viagraluxfan.com">viagra online paypal uk</a>
sildenafil citrate tablets vega 100 viagra
<a href=http://viagraluxfan.com#buy+100+mg+viagra>generic viagra prices</a>

78 petraGop petraGop | E-mail | Web | 16. září 2018 v 20:06 | Reagovat

viagra cena u apotekama 2013 dodge
<a href="http://viagraluxfan.com">viagra</a>
buy generic viagra online reviews
<a href=http://viagraluxfan.com#100+mg+viagra>viagra pills</a>

79 cost of viagra cost of viagra | E-mail | Web | 16. září 2018 v 22:36 | Reagovat

It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this fantastic piece of writing to increase my knowledge.

80 sildenafil sildenafil | E-mail | Web | 16. září 2018 v 23:15 | Reagovat

Excellent, what a website it is! This weblog presents helpful information to us, keep it up.

81 viagra on line viagra on line | E-mail | Web | 17. září 2018 v 0:15 | Reagovat

Its my fortune to pay a visit at this blog and find out my required post along with video demonstration, that’s YouTube video and its also in quality.

82 petraGop petraGop | E-mail | Web | 17. září 2018 v 0:53 | Reagovat

viagra for men price in mumbai bombay
<a href="http://viagraluxfan.com">generic viagra</a>
leflodal 100mg viagra
<a href=http://viagraluxfan.com#cheap+100+mg+viagra>cheap viagra 100 mg</a>

83 viagra natural viagra natural | E-mail | Web | 17. září 2018 v 6:19 | Reagovat

Hello dear, me plus my mom are as well watch funny videos but after I finished my homework

84 xtaletokfa xtaletokfa | E-mail | Web | 18. září 2018 v 3:20 | Reagovat

<a href="http://buyviagraonl1ne.us">best place to buy viagra online</a> viagra usa  http://buyviagraonl1ne.us

85 gtaletpvjf gtaletpvjf | E-mail | Web | 18. září 2018 v 16:44 | Reagovat

<a href="http://usedrestaurantequipmentaz.com">cialis generic canada pharmacy</a> cialis price  http://usedrestaurantequipmentaz.com

86 mtaletptfh mtaletptfh | E-mail | Web | 18. září 2018 v 23:25 | Reagovat

<a href="http://canadian-pharmabuy.com">order generic viagra online</a> mail order viagra canada  http://canadian-pharmabuy.com

87 ptaletriql ptaletriql | E-mail | Web | 19. září 2018 v 14:39 | Reagovat

<a href="http://motechautomotive.com">cheap cialis uk</a> order cialis with paypal  http://motechautomotive.com

88 staletzucx staletzucx | E-mail | Web | 20. září 2018 v 2:32 | Reagovat

<a href="http://istanbulexpressonline.com">order viagra online cheap</a> cheap viagra europe  http://istanbulexpressonline.com

89 ktaletgqbb ktaletgqbb | E-mail | Web | 20. září 2018 v 19:48 | Reagovat

<a href="http://usedrestaurantequipmentaz.com">order cialis online with mastercard</a> cialis 20mg price  http://usedrestaurantequipmentaz.com

90 ptaletfqkg ptaletfqkg | E-mail | Web | 23. září 2018 v 22:41 | Reagovat

<a href="http://canadian-pharmacheap.com">order cialis online us pharmacy</a> cheap cialis 5mg  http://canadian-pharmacheap.com

91 ytalettvuc ytalettvuc | E-mail | Web | 28. září 2018 v 19:45 | Reagovat

<a href="http://canadian-pharmapills.com">buy viagra las vegas</a> buy generic viagra online canada  http://canadian-pharmapills.com

92 etaletambw etaletambw | E-mail | Web | 2. října 2018 v 20:17 | Reagovat

<a href="http://canadian-pharmasale.com">cialis 20mg price</a> tadalafil generic cialis 20mg  http://canadian-pharmasale.com

93 mtaletaxjh mtaletaxjh | E-mail | Web | 3. října 2018 v 23:44 | Reagovat

<a href="http://missreplicawatches.com">generic cialis</a> generic cialis  http://missreplicawatches.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist