Vajíčko "Petr Veliký"

23. dubna 2015 v 14:32 | Ally |  Fabergé
Zatímco dárek pro carevnu Alexandru z roku 1902 stále máme (Jetelinové vajíčko), dárek pro carevnu vdovu Marii Fjodorovnu je ztracen. Známé jako empírovo-nefritové, nebo také "S medailonkem Alexandra III", je jedním ze sedmi Fabergého vajíček, které zmizely a dosud nebyly objeveny. Nevíme ani jak vypadalo, kromě indicií, které skýtá samotný název vajíčka. A tak se dnes podíváme o rok dopředu, na vajíčko, které Alexandra od svého manžela dostala k Velikonocím s datem 1903.


Vyrobené ze zlata, platiny, osázené broušeným idiamanty, rubíny a ozdobené žlutou-bílou glazurou, vajíčko přijalo za své poněkud extravagantní rokokový styl. Roky 1703 a 1903 vysázené v horní části v diamantech odkazují na dvousté výročí založení Petrohradu, které se tehdy právě slavilo. Spojené řetízky zlatých růžiček, vajíčko zdobí čtyři miniaturní malby. Dříve bylo jejich autorství připisováno dvornímu umělci Vasiliji Zujevovu, ovšem pozdější výzkum prokázal, že skutečným autorem byl jistý B. Bjalz. Mezi miniaturami jsou portrét Petra Velikého, jeho dřevěná chata, kterou dle legendy postavil na místě budoucího města zcela sám, a k nim v kontrastu stojí portrét Nikolaje II. a Zimního paláce s jeho více než tisícem místností. Kolem miniatur se vinou bílé stuhy s následujícími popisky:
  • Imperátor Petr Veliký, narozen v roce 1627, založil Petrohrad v roce 1703
  • První domek Imperátora Petra Velikého v roce 1703
  • Car Nikolaj II, narozen v roce 1868, nastoupil na trůn v roce 1894
  • Zimní Palác Jeho imperátorského Veličenstva v roce 1903Oblíbená symbolika si rovněž našla místo mezi rokokovými ozdůbkami. Je možné rozeznat vavřínové listy značící triumf a věčnost, stejně jako již zmiňované růže, představitelky vítězství, pýchy a blaha. Snad trochu netradiční se zdá přítomnost "doutníků", známých šáchorovitých rostlin, které jsme uvyklí vídat u rybníků. Ty na vajíčku odkazují na věrné shromáždění u zdroje živých vod. Pro mnohé Rusy byla řeka Něva protékající novým hlavním městem obdobou biblické řeky Jordánu. Každý rok, v prvním lednovém týdnu, dokonce probíhal obřad svěcení vody. Proto doutníky symbolizují také spasení.

Vrchní část vajíčka je možné odklopit, a nad vší tou nádherou se tak objeví miniaturní bronzové provedení slavné jezdecké sochy velkého cara. Petr na koni symbolicky ukazuje Rusku další směřování. Podstavec je posázen safíry. Originál sochy nechala vyhotovit Kateřina Veliká v roce 1766, jako další z mnoha gest, které učinila, aby zdůraznila, že navazuje na ruské tradice a panovnický dům. Glorifikace Petra Velikého se odráží i v díle Fabergého - zdvižené víčko dává Petrově miniaturní soše pozadí připomínající zářící slunce.Vajíčko vysoké 11,1 cm bylo v roce 1933 objeveno bez majitele na americké půdě a následně došlo k několika výměnám jeho kupců. Dnes je ve vlastnictví Muzea umění ve Virginii, kam jej poslední majitelka odkázala.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 19:47 | Reagovat

Stejně to byla krásná práce. Myslím, že dnes má nevyčíslitelnou hodnotu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist