Deník Olgy Romanovové

10. března 2015 v 14:47 | Ally |  Recenze
Původní název: The Diary of Olga Romanov - Royal Witness to the Russian Revolution
Autor: Helen Azar
Nakladatelství: Westholme Publishing
Rok vydání: 2014
Počet stran: 180 (kniha obsahuje poznámkový aparát)


Anotace:
Deník Olgy Romanovové, nejstarší dcery posledního ruského cara, poskytuje unikátní perspektivu první světové války a revoluce roku 1917. Až doposud nikdy nepřeložené do angličtiny, deníky velkokněžny Olgy jsou důležitým primárním pramenem pro historiky. Co víc, vypovídají příběh rodiny, která nalezla svou skutečnou důstojnost, když ztratila korunu. Překladatelka Helen Azar klade zvláštní pozornost na nuance ruského jazyka, stejně jako na detaily dvorského života a válečných nemocnic, aby vykreslila živoucí ozvěnu historických událostí, které doznívají ještě dnes.

Moje hodnocení:

Ačkoliv podtitul prodává knížku jako "svědectví o revoluci", příliš toho o revoluci z Olžina pohledu nenajdete. Krátce po abdikaci otce si totiž deník z neznámých důvodů přestala psát a už nikdy se k němu nevrátila. To, co kniha skutečně nabízí, je však intimní vhled do světa a myšlení plavovlasé velkokněžny, kterou zastihla první světová válka a rozklad carství v okamžiku, kdy dospěla a měla vyjít budoucnosti vstříc. Helen Azar se podařilo něco, o co se pokusilo jen málo jiných, a většinou neuspěli: díky ní vyvstává Olga Nikolajevna z dějin konečně jako samostatná, uvažující osoba, která měla pevné místo uprostřed své rodiny. Není zde "jen jednou ze čtyř dcer", stává se konečně skutečnější. Autorka pečlivě vybrala nejzajímavější a nejdůležitější z Olžiných denníkových záznamů od roku 1914 do roku 1917, ovšem jelikož deníky byly spíše než čímkoliv jiným suchým zaznamenáváním událostí, doplnila je mnoha dosud nepublikovanými dopisy, které Olga psala svému otci. Ty naopak přetékají detaily a pocity. Aby dovyprávěla příběh velkokněžny, nahradila její chybějící záznamy po březnu 1917 deníkovými zápisky jejího otce, nicméně zde musím poznamenat, že ji tak vlastně opustila, a Olga opět mizí mezi kolektivním "děti". Konceptem se kniha podobá obsáhlejší a širší A Lifelong Passion, a mohla by být považována za její "malou sestřičku".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sisssi Sisssi | Web | 27. března 2015 v 22:25 | Reagovat

Tak jsem právě narazila na oznámení o očekávaném zasnoubení Olgy a rumunského prince a vzpomněla jsem si, jak jsem tu četla o tom, že mohla uniknout té zbytečné a předčasné smrti...
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=oiz&datum=19140329&seite=14&zoom=33

2 Ally Ally | Web | 2. dubna 2015 v 20:45 | Reagovat

[1]: Unikla by smrti, ale upřímně, možná že v jejím případě a s její povahou a ideály byla pro ni smrt uprostřed rodiny a během několika minut milosrdnější, než by byl její život s Carolem. Princezna Helena Řecká, která s ním nakonec skončila, měla opravdu tvrdý život.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist