Jetelinové vajíčko

3. ledna 2015 v 10:14 | Ally |  Fabergé
Vyrobené v roce 1902 a měřící i se stojánkem 9,8 centimetrů, Jetelinové vajíčko je dodnes považováno za jedno z nejkrásnějších produktů domu Fabergé, stejně jako za jeden z nejskvělejších výtvorů světové šperkařství. Hlavním důvodem k tomu je fakt, že droboučké lístečky jetelu, mezi nimiž byste mimochodem jen těžko hledali čtyřlístek, jsou vyrobeny z průsvitného emailu. V době vzniku vajíčka byl tento druh materiálu neobvyklý a bylo těžké jej vyrobit. Umělec Michail Perchin s firmy Fabegé nejenom uspěl, ale v jeho díle není jediná chybička: žádné nechtěné bublinky, žádná prasklinka. Email je vsazen do obrouček z čistého zlata. Pro větší umělecký efekt jsou některé z jetelových lístečků složeny z droboučkých diamantů, orámovaných tentokrát platinou. Po obvodu vajíčka se pak vine uzoučká stužka osázená rubíny. Vajíčko je možné otevřít, avšak umělec strategicky rozmístil lístečky tak, že pantík ani samotné místo k otevření není oku patrné.


Vajíčko bylo tradičním dárkem Nikolaje II. manželce Alexandře Fjodorovně, jejíž iniciály AF v azbuce se objevují jako součást zlaté obroučky. Překvapení z vajíčko je bohužel ztraceno. Podle dostupných informací malé háčky uvnitř jetelové skořápky držely čtyři lístečky, každý s 23 diamanty, obklopujícími miniaturní portréty čtyř carských dcer, velkokněžen Olgy, Taťány, Marie a Anastázie. Lístečky měly zároveň symbolizovat šťastné manželství carského páru.

Vajíčko bylo považováno za velkmi křehké, proto se jako jedno z mála od roku 1902 nikdy nehnulo z Ruska, a to ani na výstavy. Od roku 1933 je uloženo v muzeu v moskevském Kremlu.


Zdroj obrázků: Miss Meadows

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist