Vajíčko Gatčina

13. listopadu 2014 v 12:06 | Ally |  Fabergé
Na Velikonoce 1901 překvapil Nikola II. svoji matku, carevnu vdovu Marii Fjodorovnu, dalším překrásným výtvorem od firmy Fabergé. Vajíčko vysoké 12,7 cm bylo vyrobeno ze zlata různých odstínů, bílého, červeného, zeleného a žlutého emailu, se sametovým lemováním. Proužky z drobných perel rozdělovaly vnější stranu vajíčka na dvanáct souměrných panelů, a na obou vrcholcích byly zasazeny diamanty. Ty je možné odklopit, pravděpodobně se pod nimi tedy skrýval monogram carevny a rok předání dárku, bohužel tyto byly z neznámých důvodů během let odstraněny. Vajíčko je zvenčí dekorováno půvabnou kresbou zelených a zlatých lístků, růžových růží a červených stuh.


Když carevna vajíčko otevřela, uviděla miniaturní model paláce v Gatčině. Tento palác sice nebyl jejím nejoblíbenějším, nicméně v mnoha ohledech pro ni představoval nejopravdovější domov, který během svých let v Rusku měla. Právě tam žila většinu roku se svým manželem, carem Alexandrem III., zde vyrůstaly její děti. Po manželově smrti Marie Fjodorovna stále Gatčinu využívala jako svou zimní rezidenci. Detaily na miniatuře byly tak promyšlené a citlivě vypracované, že je možné rozeznat i takové věci jako prapory, keříky, děla nebo sochu cara Pavla I. Na rozdíl od jiných vajíčkových překvapení, palác Gatčina není vyjímatelný.

V roce 1920 zakoupil toto vajíčko ruský emigrant žijící v Paříži, Alexander Polovcov, pravděpodobně v nějakém starožitnictví. Jak se vajíčko dostalo tam není známo. O deset let později ovšem prodal vajíčko Henry Waltersovi z amerického Marylandu, který jej v roce 1936 zahrnul do sbírek po sobě pojmenované umělecké galerie, která jej od roku 1952 vystavuje.


Zdroj obrázků: Wikimedia Commons
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Niké Storch Niké Storch | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 15:10 | Reagovat

No vypadá ale krásně! :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist