Velikonoční vzpomínka na rok 1902

18. dubna 2014 v 16:49 | Ally |  Pavloviči
Petrohrad byl od dob Petra Velikého hlavním městem, nicméně Moskva zůstávala srdcem pravoslavného Ruska. Po dlouhá léta bylo zvykem, že panovník slavil Velikonoce právě tam, ovšem v polovině devatenáctého století se tato zvyklost někam vytratila. Právě v roce 1902 se však Nikolaj II. rozhodl tradici obnovit. Bylo rozhodnuto, že carský pár bude doprovázet z jejich dětí pouze nejstarší, tehdy šestiletá dcera Olga, a v Moskvě budou oslavám přirozeně přítomni i velkokníže Sergej Alexandrovič (tamní gubernátor) s manželkou Ellou, stejně tak carův bratranec a sestřenice, sami ještě děti - velkokníže Dmitrij Pavlovič a jeho sestra Marie, kterým bylo právě jedenáct a dvanáct let, a vyrůstali pod ochranou Sergeje a Elly.

Car, carevna a Olga dorazili do města několik dní před samotnými svátky, a celý týden se stal nekonečnou návštěvou mší a bohoslužeb, trvajících často celé hodiny, ve všech kostelech Kremlu. Dospívající Marie Pavlovna, jindy poněkud unavená podobnými obřady, přiznávala s podivem, že Velikonoce toho roku, díky přítomnosti cara na svatých místech, měly zvláštní kouzlo. "Staré ikony, zčernalé časem, osvětlené bezpočtem svic se odrážely ve zlatě a jako by náhle ožívaly," vzpomínala o mnoho let později. "Krásné zpěvy, něžné a tklivé, se vznášely ve vzduchu ztěžklém kadidlem."
Ze všech kaplí, oratoří a modliteben, které ve starém Kremlu byly na každém kroku ve všech velikostech a stylech, mladičká velkokněžna nejvíce milovala kapli, kam se vešlo sotva deset lidí, a veškeré oltáře byly pokryty rouchy, která kdysi vlastnoručně vyšívaly dcery care Alexeje I. a Marie Pavlovna si ráda představovala dávné princezny, jak sedí nad svou pečlivou prací, oděné ve zlaceném brokátu a s kokošníky obsypanými drahými kameny.

Carská rodina v Moskvě: Car, carevna a dcera Olga kráčí Kremlem, následováni velkoknížetem Sergejem a jeho manželkou. Děti za nimi jsou velkokněžna Marie Pavlovna a její bratr Dmitrij.

Po týdnu, který byl naplněn bohoslužbami, přišla velikonoční neděle. Moskvané, kterým se naskytla vzácná příležitost spatřit Báťušku cara, zaplavili ulice města a stáli v nich celý den, jen aby ho mohli z dálky zahlédnout. Nikolaj se rozhodl, že Kreml projde s rodinou pěšky. Z hradeb pevnosti se jim naskytl úchvatný pohled na město i za něj, kde se ještě na některých místech bělal sníh. Světlo se odráželo od hladiny řeky i od zlatých kupolí chrámů.


Zážitek se však málem změnil v neštěstí. Dav okolo rodiny postupně rostl, a brzy nebylo pro stráže a policii možné udržet jej v dostatečné vzdálenosti. Brzy se strhla vřata, v níž bylo opakovaně slyšet policejní píšťalky a vykřikované výzvy k uvolnění cesty pro carskou rodinu, ale všechno marně. Marie a Dmitrij byli docela bezmocní, když uprostřed masy lidí náhle doslova ztratili půdu pod nohama a ocitli se uprostřed davu zcela sami, odděleni od zbytku rodiny, která se zatím tlačila dál, a nevšimla si, že dva jim chybí! Teprve po několika strašlivých minutách, kdy se sourozenci tiskli k sobě urostřed strkanice, si jejich strýc všiml jejich nepřítomnosti a okamžitě vyslal policisty, aby je našli. Vyděšené děti nebyly zraněny, ale Mariin kabátek byl roztržený a během několika hodin se jí po celém těle objevily modřiny. I tak byl ale car především pohnut nad láskou, kterou mu lidé tak oddaně projevili. Velikonoce v Moskvě roku 1902 byly shledány úspěšnými.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Claire Claire | 18. dubna 2014 v 17:05 | Reagovat

[Smazaný komentář]
Pěkné velikonoční přání. Tady má někdo evidentně o pekle dobré povědomí, že tak přesně ví, za co tam lze skončit. Milý Majiteli blogu, nevím, jestli i tvoji rodiče shoří v pekle, ale tvůj způsob vyjadřování i o nich něco vypovídá.

2 Ally Ally | Web | 18. dubna 2014 v 17:07 | Reagovat

[] Děkuji :D

Sama jsem se ten komentář rozhodla smazat, protože někteří lidé si prostě tu pozornost, po které tak touží, nezaslouží :D

3 Lisi Lisi | Web | 20. dubna 2014 v 11:54 | Reagovat

Hezký obrázek ilustrující článek, líbí se mi ta "promenáda po červeném koberci".

4 Ally Ally | Web | 20. dubna 2014 v 12:45 | Reagovat

[3]: Existje také několik fotografií, které ukazují Nickyho, Alix a Olgu při stejné příležitosti. Měly by být v galerii ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist