Carova koupelna

27. srpna 2013 v 12:44 | Ally |  Alexandrovský palác
Carova koupelna byla zařízena v orientálním stylu podle Meltzera. Dřevěné panely, kterými byla místnost obložena, byly pečlivě vyřezány z vonných dřevin, a řezbářskému umění zde vévodil kazetový strop s mnoha detaily a ornamenty. Z něj a podél stěn Meltzer chytře umístil skleněné lampy tvarované podle arabského vzoru. Z praktických důvodů však, na rozdíl od arabských, nebyly olejové, ale na elektřinu. Skrze prosklené dveře bylo možné jít z koupelny na záchod, což byla tmavá místnost dekorovaná četnými obrázky, včetně humorné karikaturu samotného Nikolaje, kterak řídí auto.

Koupelně vévodila obrovská zapuštěná vana, v níž se dalo pohodlně udělat několik temp, a jejíž vrchní okraj byl rovněž obložen tureckými kachličkami. Carské děti vanu milovaly a Nikolaj pravidelně mohl počítat s téměř oficiálními žádostmi svých dcer, zda ji mohou použít. Výjimkou nebyl ani Alexej, a možná i kvůli němu byl okolo vany veden silný provaz, aby někdo nespadl náhodou dovnitř. Do vany se vešlo 500 věder, a byla napojena na hydraulický systém, který zajišťoval teplou vodu. Když bylo po koupeli, zvláštní sluha byl pověřen údržbou vany a zodpovídal za to, že následujícího dne bude dokonale čistá, bez poskvrnky.


O kousek vedle nechal Nikolaj nainstalovat tyč k vytahování, kde rád cvičil. Podobnou nechal zavěsit i do carského vlaku. V koupelně byly rovněž činky. Vědom si svého nevelkého vzrůstu, Nikolaj se upínal alespoň ke zdatnosti a skvělé fyzické kondici.

Na zadní stěně, nalevo od dveří do studovny, byla nezbytná sbírka ikon a visacích velkonočních vajíček. Napravo vždy spočíval vyšívaný potah s dvouhlavým orlem, pravděpodobně z rukou Alexandry nebo jedné z jejích dcer. Nikolaj si v koupelně také nechával ozdobná pouzdra na cigarety od Fabergého, stejně jako drobnosti, které mu věnovaly děti - například sbírku porcelánových tučňáků a tanečnic. Nad dveře vedoucí do pracovny si nechal zavěsit akvarel výtvarně nejnadanější dcery Marie, datované květnem 1917 - tedy neustal v zútulňování pokoje ani v době zajetí.

Stálým obyvatele koupelny byl živý papoušek jménem Popov. Ten původně patřil Alexandru III., a Nikolaj se s ním každý den těšil.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nerti nerti | Web | 17. června 2015 v 18:22 | Reagovat

Je vyčerpaný, A jak!!! O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist