Vajíčko "Kohoutek"

27. dubna 2013 v 10:33 | Ally |  Fabergé

"Kohoutek" se říkalo vajíčku, které daroval Nikolaj II. své matce na Velikonoce roku 1900. Setkat byste se mohli také s názvem "Kukačka", neboť v roce 1953 bylo takto vajíčko mylně identifikováno Eugenem Fabergé, a teprve po padesáti letech bylo jasně stanoveno, že se jedná o kohoutka, což i odpovídalo záznamům klenotnické dílny.

Vysoké 20,3 centimetrů a vyrobené v Petrohradě, glazurované jasně modrou barvou, podpírané třemi štíhlými sloupky, byl do něj vsazen bílo-zlatý ciferník s diamantovými číslicemi a obkroužený perlami. Okolo se vinul zlatý věnec, obtěžkaný místy i ovocem, a rovněž vyzdobený perlami a diamanty. Stiskem tlačítka se otevřel vrchol vajíčka a vystoupil z něj kohoutek na zlatém podstavci. Kohoutek hýbal křídly a otevíral zobáček. "Kohoutek" byl Febergého interpretací populárních strojků zpívajících ptáků, kteří se objevovali hlavně na hracích skříňkách vyráběných v Ženevě na počátku 19. století. Pro Fabergého dílnu se jednalo o první ze tří takových mechanismů.


Vajíčko je poprvé zmíněno v dopise Nikolaje II. té, pro níž bylo zamýšleno, tedy carevně vdově Marii Fjodorovně, 5. dubna 1900. Carevna trávila Velikonoce v Moskvě, zatímco car zůstal v Petrohradě. "Odpusťte mi, drahá Mamá, že jsem Vám k Velikonocím nic neposlal, ale Fabergé nám Váš dárek nepřinesl, jelikož myslel, že se budete vracet do Gatčiny. Z celého srdce: Kristus vstal z mrtvých! Něžně Vás i celou rodinu objímám. Váš syn, který Vás miluje z hloubi srdce, Nicky." Vajíčko nakonec k carevně doputovalo s opravdu velkým zpožděním - až v lednu následujícího roku. Zpoždění bylo způsobeno, jelikož vajíčko bylo jedním z exponátů vystavovaných za firmu Fabergé v Paříži v průběhu roku 1900. Car za něj zaplatil 6 500 rublů.

"Kohoutek" byl jedním z vajíček na seznamu zkonfiskovaných pokladů přesunutých z Aničkovova paláce do Kremlu v roce 1917, a následně se objevuje mezi cennostmi přestěhovanými z Kremlu do Gochranu v roce 1922. V roce 1927 bylo vajíčko prodáno jistému panu Emanuaelu Snowmanu ze společnosti Wartski, a ta je o 22 let později prodala paní Isabele Lowe, jen aby je od ní získala zpět v roce 1953. V roce 1970 se vajíčko dostalo do rukou Roberta Smitha z Washingtonu, a na jeho pokyn opět prodáno v roce 1973 za rekordní sumu 227 700 dolarů Bernhardu C. Solomonovi z Los Angeles. Ten ho už ale v roce 1985 opět prodal, za ještě úchvatnějších 1 760 000 dolarů panu Malcolmu Forbesovi, v jehož vlastnictví vajíčko prozatím zůstává.

Zdroj ilustrací: mieks.com
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 11. května 2013 v 20:50 | Reagovat

Krásná práce a pestrý osud.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist