Nová pracovna

28. února 2013 v 22:29 | Ally |  Alexandrovský palác


Nová pracovna, kterou Nikolaj II. používal za své vlády nejčastěji, byla vybudovaná jako přijímací pokoj v roce 1902 Romanem Meltzerem v rámci rozšiřování prostor obývaných carskou rodinou. Místnost byla vybudovaná na opačném konci chodby, která byla záměrně rozšířena, než Javorový pokoj, ovšem měla snížený strop, aby bylo možné vybudovat mezipatro, které spojovalo balkony v obou místnostech.

Většina návštěvníků místnosti uvědla, že na první dojem jim připadalo, že jsou nalodi. Stěny a strop byly pokryty vyleštěným mahagonem se světlým mosazným kováním, jinak natřeny na světle zeleno - na oblouku za carovým stolem a kolem krbu pak malíř vykouzlil ozdobné motivy borovicových větví s šiškami. Ze stropu na řetízcích různé délky vyselo hned několik roztodivných lustrů, vyrobených z uměleckého skla a pozlaceného bronzu. Nad místností se vypínal balkon s šedými mramorovými sloupy osazenými bronzovými vrcholky. Mahagonové schodiště patřící k balkonu se vinulo okolo zabudované pohovky a krbu.




Na výrobu závěsů a potahů byly použity látky až z Londýna v secesním stylu, nábytek byl inspirován německým "Jugendstil", který tak vzkvétal na hessenském dvoře carevnina bratra Ernsta.

Při jedné stěně byl vybudován velký keramický krb s temně šedými cihlami, na jeho vrchu stála mramorová busta Alexandry Fjodorovny. Nalevo od něj byla pak Alexandra ještě jednou - zachycená Kaulbachem, konkrétně jeho studií (pozdější hotové dílo vyselo v oficiálním přijímacím pokoji). Údajně se jednalo o Nikolajovu nejoblíbenější podobiznu manželky. Dále nalevo se nacházely dveře do Nikolajovy šatny a pokoje, kde byslel jeho osobní sluha. Nade dveřmi visel velký obraz dětí při hře od Majakovského.



Uprostřed místnosti stál velký kulatý stůl a židle ve stylu Chippendale, právě zde zasedaly státní rady. Poblíž bylo možné se zabavit u biliárového stolu, nejčastějším společníkem carovi v této krtochvíli býval jeho o mnoho mladší bratranec velkokníže Dmitrij Pavlovič. Tedy v dobách před tím, než se Dmitrij chytil "špatné společnosti". Jeho následná účast na vraždě Rasputina mu uzavřela dveře do paláce docela.

Tak jako ostatní místnosti i Nová pracovna těžce utrpěla nacistickou okupací a následným nešetrným zacházením sovětským námořnictvem, kterému palác připadl. Dnes je pracovna opravena, a jako jedna z mála opravdu připomíná svou dávnou podobu.




 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 =^^Mekachimeka^^= =^^Mekachimeka^^= | Web | 28. února 2013 v 23:52 | Reagovat

Je hezké vidět, že některé věci zůstávají stejné .. :-)

2 Tommy Tommy | 1. března 2013 v 15:19 | Reagovat

opravdu nádhera

3 I.sis I.sis | E-mail | 26. března 2013 v 17:37 | Reagovat

Prosím,zajímalo by mne,zda obsah knihy
od Carolly Erickson -Carevnina dcera je pravdivý,že velkokněžna Taťána tajně přežila a zbytek života se skrývala pod jiným jménem?

4 Ally Ally | 26. března 2013 v 17:50 | Reagovat

[3]: Bohužel ne. Ta kniha je mimochodem zcela nespolehlivá a plná smyšlenek. Chyby autorka dělá naprosto ve všem od charakterů postav, jejich věku i samotných dějinnných událostí. Jedná se, z historického hlediska, o to nejhorší, čemu by se snad mělo věřit. Takže pozor na to. Nevěřit ani slovo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist