"Kupid stvrdí balkánský mír"

11. května 2012 v 18:45 | Ally |  Dokumenty
V době, kdy se tento článek objevil v novinách, že nebyla válka na Balkáně, probíhající v letech 1912 - 1913 aktuální, nicméně korunované hlavy a politici některých evropských zemí přišli s propracovaným plánem, který dle jejich názoru mohl nejlépe zajistit příslib dalších mírových let. Dle tohoto plánu se měla ruská velkokněžna Olga Nikolajevna provdat za srbského korunního prince Alexandra, a její mladší sestra Taťána byla přislíbena rumunskému Karolovi. Třetí svatbou v zájmu míru měla být ta mezi rumunskou princeznou Elizabeth a řeckým korunním princem Jiřím.


Překlad: V diplomatických kruzích bylo rozhodnuto, že budoucí spojenectví balkánského lidu, kteří již celý rok válčili a v minulosti po mnoho let měli neshody, bude zajištěno sňatky korunního prince Jiřího Řeckého s princeznou Elizabth RUmunskou, a korunního prince srbského a rumunského s Olgou a Taťánou, dcerami cara. Tyto sňatky, jak se doufá, pomohou ukončit hořkost mezi národy.Srbská rodina Karadordevičů není spřízněna s velkými evropskámi panovnickými domy, ale hledá vzestup. Černá Hora jej získala, když se Helena vdala za Viktora Emanuela Italského. Její sestry a sestřenice nebudou závidět ruské velkokněžně, které je určen Bělehrad.

Jak víme, žádná z velkokněžen se nikdy nezahalila do závoje nevěsty. Jak ale dopadli ostatní figurky sňatkové hry? Princezna Elizabeth Rumunská si opravdu vzala řeckého prince, a všichni je považovali za dokonalý pár. Nicméně manželství skončila v troskách a v roce 1935 se rozvedli. Elizabetin bratr, rumunský princ Carol (kterému byla nabídnuta ruka Olgy, ale on si trochu později bez úspěchu řekl o Marii Nikolajevnu), byl znám svými milostnými aférami, a oženil se celkem třikrát, jeho jedinou urozenou manželkou byla řeská princezna Helena. Nakonec i poslední zmiňovaný - srbský princ Alexander - našel životní družku v Rumunsku. Pojal za choť Carolovu a Elizabetinu sestru Marii "Mignon". Jejich manželství bylo spokojené a ukončila je až Alexandrova předčasná násilná smrt v roce 1934.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hotaru Hotaru | Web | 13. května 2012 v 20:12 | Reagovat

Večná škoda, čo sa im stalo :(

2 Lisi Lisi | Web | 16. května 2012 v 11:11 | Reagovat

Hezky to naplánovali, jen co je pravda.

3 Katy Katy | 23. května 2012 v 10:02 | Reagovat

V příštím čísle History revue má být velký článek o Mikulášovi a jeho rodině

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist