Šeříkový kabinet

3. března 2011 v 17:15 | Ally |  Alexandrovský palác

Nejslavnější místnost, která v Alexandrovském paláci existovala, je bezpochyby Šeříkový kabinet - v anglickém originálu nazývaný jako Mauve room, v překladech často také jako Fialový budoár. Šlo o Alexandřino nejoblíbenější místo, určitým způsobem o tepající srdce paláce - a podle mnohých i o místo, kde vznikala všechna důležitá rozhodnutí v carském Rusku, a ještě podle jiných šlo o pokoj, kde se děly všechny rasputinovské nepřístojnosti. Ve skutečnosti šlo hlavně o Alixino útočiště, místo, kam si car chodil odpočinout a kde si na tlustém koberci rády hrály pod matčiným dohledem děti. Místnost dráždila ty z vysoké společnosti, kteří se do ní dostali, svým poněkud kýčovitým dojmem. Carevna měla podle veřejného mínění žít ve vkusném, přepychovém místě, ale ona preferovala útulnost a pohodlnost. Navíc Alexandra byla vždy velmi sentimentální, takže nedovolila ani žádné stěhování nábytku, jelikož neměla ráda změny a nechtěla rušit vzpomínky. Opět tu působil fatalismus a sentiment zděděný po královně Viktorii. Chtěla tento kousek světa uchovat jako memoriál doby, kdy se vdala a byla nejšťastnější. A tak pokoj, který se zdál být v roce 1896 velmi vkusný, byl v roce 1917 již zoufale staromódní.


Pokoj dostal jméno díky barvenému hedvábí pokrývajícímu stěny. Pocházelo z pařížské firmy Charlese Bergera, která mimochodem dones působí na stejné adrese jako tehdy. Alexandra milovala šeříkovou barvu. Připomínala jí jaro, a vzhledem k její mystické povaze ji možná měla částečně spojenou i se vzpomínkami na milované zesnulé. Říká se také, že se rozhodla kabinet zařídit v této barvě kvůli větvičce šeříku, kterou jí krátce jedné z prvních návštěv paláce daroval v parku Nikolaj. Hedvábí bylo velice drahé, ovšem nebylo vhodné, aby se carevna s někým bavila o ceně, a tak se možná ani nedozvěděla, že za látku nakonec zaplatila víc než její manžel za jakékoliv velikonoční Fabergého vajíčko. Podobná látka objednaná z Moskvy byla použita na pokrytí nábytku. Byla o o několik tónů světlejší než látka z Francie a měla květinový motiv. Obě látky byly atlasové hedvábí, které mělo vlastnost odrážet neobvyklou, měkkou záři, hlavně při umělém osvětlení.

Do pokoje nevedly žádné dveře z chodby. Dovnitř bylo možné přijít buď za těžkými závěsy skrytými dvojitými dveřmi s vyřezávaným květinovým motivem z Palisandrového pokoje, nebo pak z carské ložnice. Pokoj měl dvě velká okna, kudy se během dne dovnitř bohatě hrnulo světlo. Závěsy na jednom z nich byly rovněž z francouzského Bergerova obchodu - hevádné, hojně vyšívané. Druhé okno bylo nezakryté, z jediného skleněného panelu. Strop byl dekorován malbou pořizenou ještě v době sňatku velkokněžny Marie Alexandrovny, dcery Alexandra II., s princem Alfredem Anglickým, k nim byly v roce 1896 malířem Alexandrovem přidány oblíbené "stužky" ve stylu Art Noveau. Kolem pokoje u stropu bylo připevněno tenká bronzová lišta, na niž se následně zavěšovaly na řetízcích obrazy. Místnost neměla žádný lustr. Osvětlení obstarávaly četné lampičky jak na stolcích, tak připevněné na stěnách. Koberec nebyl fialový - aby místnost carevně ještě více připomínala jaro, měl pistáciově zelenou barvu s lehce tmavším lítskovým vzorem. Dovezen byl z Anglie a sešit k sobě až na místě. Nábytek vyrobený v Petrohradě byl ve stylu druhého rokoka se spoustou vyřezávání a symbolických mušlí. Carevnin pracovní stolek byl u okna a zde Alexandra napsala většinu svých dopisů. Do pokoje byl rovněž zaveden telefon švédské značky Eriksson, jímž bylo možné spojit se s vnějším světem stejně jako s jinými pokoji v paláci.

Místo, kde Alexandra strávila nejvíce času, byla pohovka ze dřeva, doplněná pružinami a měkkými matracemi. Stála za paravanem ze dřeva a skla, na druhé straně byly usazeny velké vázy s věčně rozkvetlými a sladce vonícími květinami. Alix proležela na pohovce celé dny, obklopená většinou dětmi, a měla po ruce všechny své oblíbené věci. Opřená o vyšívané polštáře četla, vyšívala nebo pletla. Nedaleko byl velký koš s hračkami pro děti, v otevřených stolcích bylo možné najít nejnovější anglické a ruské časopisy. A občas se mezi nimi objevil i americký National Geographic. Na stěnách bylo rovněž několik polic vyloženě přecpaných carevninými oblíbenými knihami a tisky - šlo o knihy o náboženství, filozofii, stejně jako o romantické novely a cestopisy. Téměř všechny byly v angličtině a když trochu povyrostly, chodily do této matčiny soukromé knihovny vybírat svoji četbu i její dcery. V pokoji rovněž stálo bílé piano značky Becker, na něž Alexandra občas hrávala čtyřručně buď s dětmi nebo Annou Vyrubovou. Na stolcích i v policích byly ale především těžká fotoalba plná obrázků, které pořídili různí členové rodiny. Vášeň pro fotografii společná celé Alexandřině rodině, především exceloval car a dcera Marie.

Stěny byly pokryty mnoha obrazy a malbami. Alexanřiným nejoblíbenějším dílem zde byla olejomalba "Zvěstování" od Nesterovova, kterou jí Nikolaj věnoval v roce 1897. V pokoji bylo rovněž možné prohlédnout si velký portrét Alixiny matky princezny Alice od Angeliho (stejnou kopii vlastnila i královna Viktorie), obraz Panny Marie od francouzského malíře Papiona, a také portréty Nikolaje a Alexeje. Tak jako téměř ve všech místnostech paláce i zde byla kopie nejoblíbenější rodinné ikony Panny Marie.

Křeslo u okna v rohu pokoje bylo zřejmě nejoblíbenějším místem pro fotografování, pokud nebylo možné jít ven. Během let se v tomto křesle vyfotil bezpočet příbuzných a hostů, šlo o místo, kde ráda pózovala i jindy ostýchavá Alix a samozřejmě i její děti. Fotografie z tohoto místa si můžete prohlédnot v galerii ve složce Šeříkový kabinet.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 rio rio | 4. března 2011 v 16:19 | Reagovat

jé...tešil som sa kedy sem pribudne článok o tejto miestnosti ;)

2 Soňa Soňa | 4. března 2011 v 16:22 | Reagovat

Já taky.Šeříkový kabinet byl asi ten nejhezčí pokoj.

3 jerryX jerryX | 4. března 2011 v 18:57 | Reagovat

Díky. Takže, jak říkal Gorkij Anně Vyrubovové, podle těch místností oni žili jako normální měšťanská rodina.
Je to tak -stejně musím říct, že projít si zámek Kynžvart/já tam byl 3x/ znamená si opravit stále omílaný názor o zkostnatělém reakcionáři Metternichovi.
Z tohotu salónu bych usoudil -milí lidé ,ale měli dost omezený obzor.Uzavírali se před světem, kterému nerozuměli. Metternich, žijící 1OO let před nimi, byl vlastně proti nim docela moderní člověk!

4 Ally Ally | Web | 7. března 2011 v 14:56 | Reagovat

[3]: Souhlasím s vámi až na jednu věc. Neuzavírali úmyslně se před světem, kterému nerozumněli. Ale před světem, který nerozumněl jim. Může se zdát, že je to hra se slovy, ale věřím, že pochopíte, co jsem tím chtěla říct. Jejich pochopení světa opravdu nebylo velké, v tom máte pravdu. Oni před ním ale neutíkali, jelikož si naopak mysleli, že mu rozumí. Teprve když se ukázala Alexejova nemoc, stáhla se Alexandra téměř do anonymity.

5 jerryX jerryX | 7. března 2011 v 16:15 | Reagovat

No, fajn, to si může dovolit soukromník,uzavřít se před světem, ale ne panovník. Důsledky jsme pocítili i u nás.
,,Rozuměl své době´´-takhle krátce zhodnotil Ludvíka XVIII. historik Maurois.Ludvíkovo heslo bylo :,,Absolutismus je pěkná věc, ale dnes bohužel nereálná.´´ Hovoříme o letech 1815-24.Cítíte ten rozdíl?:-)

Jinak pro ostatní,kdo chytají STV2:
8.3. 21:50 Carovrah -vynikající fim!

6 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:58 | Reagovat

outavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

7 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:58 | Reagovat

utavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

8 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:58 | Reagovat

blog je krasny potrebovala som o Otma nieco vediet do skoly a hned som to nasla na tvojom blogu

9 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:58 | Reagovat

a som si prave zacala pripravovat svoj a chcem sa opytat ci by si mi prosim nemohla pomoct s designom?

10 Fanda Binder Fanda Binder | E-mail | 9. října 2018 v 19:26 | Reagovat

Myslím si , že všichni byli moc fajn

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist