Carevny Marie a Eudoxie - manželky Michaila I.

6. září 2010 v 18:41 | Ally |  Předkové
Jen málo informací a zpráv se nám zachovalo o dvou ženách, které stanuly po boku prvního romanovského cara Michaila I. Jeho první manželkou se stala Marie Vladimirovna Dogoruková narozená někdy v roce 1600 jako dcera bojarského knížete Vladimíra Timofejeviče Dogorukova a princezny Marie Vasiljevny Barbašin-Šujské. Byla jen o tři roky mladší než její choť, ovšem nebylo dáno, aby se stala matkou jeho dětí. Zemřela pouhé čtyři měsíce po svatbě - 17. ledna 1625, paradoxně při porodu. Nevíme, zda šlo o předčasný příchod dítěte, nebo či byla nevěsta těhotná již v době sňatku. Dítě zahynulo spolu s matkou.

Za druhou manželku si Michail vyvolil dceru šlechtice Lukjana Stěpanoviče Strešjova z Možajsku a jeho ženy Anny Konstantinovny Volkonské. Jmenovala se Eudoxie a narodila se v roce 1608. Podle zvyku si ji vybral mezi několika dalšími dívkami, jelikož se mu líbila nejvíce. Sňatek se uskutečnil 5. února 1626, rok poté, co zemřela Michailova první žena. Toto druhé manželství se ukázalo být, minimálně z hlediska zajištění dynastie, velkým úspěchem. Eudoxie porodila celkem deset dětí, mezi nimi i budoucího cara Alexeje. Bohužel šest z nich s velkým žalem sama také pochovala. Její život u dvora nebyl příliš jednoduchý. Mladá Eudoxie se ihned dostala pod dominantní vliv své tchyně Marfy Ivanovny, která jí nedovolila mít jakýkoliv vliv na mladého cara, a navíc se ji snažila co nejpevněji vytvarovat do vlastního obrazu. Mladá carevna podřizovala svůj denní program tchyni, musela za svého přijmout stejného zpovědníka a písaře. Marfa Ivanovna rovněž doprovázela svou snachu při veškerých veřejných událostech i návštěvách klášterů. A Marfa byla ta, kdo vybíral vychovatele pro děti. Eudoxie byla zřejmě mírné povahy a nikdy se nevzpírala, a tak své roli přivykla, že ani po smrti tchyně neprojevila žádné ambice ovlivňovat svého manžela nebo chod domácnosti. Byla tichou a věrnou manželkou, která zemřela 18. srpna 1645, pouhých pět týdnů po skonu svého manžela.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Larisa Larisa | Web | 6. září 2010 v 21:57 | Reagovat

Nádherný blog, Ally. Už jsem tu hodně dlouho nebyla. Chtěla jsem se jenom zeptat, zda je jisté, že Jevdokije Strešněvová pocházela z Možajska. Četla jsem totiž, že se údajně narodila ve městě Meščovsk v Kalužské oblasti. Od roku 2008 se v Meščovsku také buduje Jevdokijin památník. Ten článek je tady: http://www.investinart.ru/2008/07/17/pamyatnik-osnovatelnice-doma-romanovyx/

Jinak děkuji za skvělý článek a ať tě neopouští elán. L. (alias dříve Ljubov)

2 Ally Ally | Web | 7. září 2010 v 9:43 | Reagovat

[1]: Děkuji za upozornění! Vzhledem k tomu, jak málo materiálu jsem našla, je možné, že se narodila v Mščovsku, ale její původ je psaný třeba po otci... nevím... Děkuji za odkaz i návštěvu.

3 Larisa Larisa | Web | 7. září 2010 v 14:39 | Reagovat

Jasně, to naprosto chápu. Opravdu dobrých zdrojů je o prvních Romanovcích jako šafránu, navíc se blbě ověřuje jejich správnost. To ale nic nemění na tvém skvělém blogu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist