Carská ložnice

31. srpna 2010 v 13:09 | Ally |  Alexandrovský palác
Ložnice
Carská ložnice v Alexandrovském paláci byla místností nanejvýš soukromou i díky omezené možnosti přístupu. Byl do ní jediný "veřejný" vchod - přes carevnin Šeříkový kabinet. Když Alexandra poprvé spatřila tuto místnost, byla již dvacet let netknutá jakýmikoliv úpravami. Když právě nebyla v paláci návštěva, nábytek byl pokryt bílými ubrusy, a ačkoliv dle časového harmonogramu služebnictvo chodila pokoj větrat, většinou byl uzamčený. Pro mladou carevnu bylo zřejmě nejzajímavější drobné pojítko s její vlastní rodinou: když se ženil její strýc Alfred, vévoda z Edinburghu, s velkokněžnou Marií Alexandrovnou, Alixina matka Alice tyto pokoje navštívila, jelikož byli součástí "líbánkových" prostor věnovaných mladému páru.

Alexandře se pokoj líbil, a tak po rozhovoru s Nikolajem a také dekoratérem Meltzerem rozhodla, že zůstane až na malé drobnosti v původním stavu. Navíc se jí zdálo zbytečné utrácet peníze za nábytek, když ten, který již zde byl, poskytoval dostatečné pohodlí. Pouze jej nechala přetřít na světlou barvu, aby vypadal veseleji, a vybrala nové závěsy a tapety, které měly všechny stejný vzor - zelené věnečky svázané růžovými stuhami na bílém pozadí. Po revoluci správci muzea, která vzniklo v paláci, tvrdili, že právě tyto tapety dělají v ložnice "úmrtní" místnost, což umocňoval také nespočet ikon na stěnách. Mladá Alix, ještě plná ideálů, lásky a také stesku po domově, však v daných vzorech viděla projasněnou anglickou zahradu, či stan vyzdobený pro svatbu v červencovém počasí.


Nicky a Alix spali oproti dobovým zvyklostem neustále spolu, a to na dvou stejných pozlacených postelích přisunutých k sobě. Během dne byly postele pokryty přehozem z hedvábí a krajek, rovněž na nich leželo několik vyšívaných polštářů. Na večer pak služebné nahradily tyto lůžkoviny měkkými přikrývkami a oblíbenými polštáři. Povlečení neslo carské monogramy a značku Alexandrovského paláce. Postele byly otočeny směrem k oknu, nad hlavami pak na zdi viseli stovky ikon a dalších náboženských předmětů na šňůrkách. Mnoho z ikon bylo prastarých a velké hodnoty. Uprostřed stěny měla své místo velká ikona Fjodorovské Matky Boží, staré kopie ikonu, kterou se žehnalo prvnímu carovi z rodu Romanovců při nástupu na trůn v roce 1613. Další ikony byly rámovány stříbrem a posety drahokamy, některé pocházely z dílny Fabergého, jiné z rovněž proslulých moskevských zlatníků Chlebnikova a Ovčinikova. Jednalo se většinou o ikony darované z důležitých klášterů, kostelů a od náboženských charit po celé zemi i ze zahraničí, o čemž svědčily především nápisy na zadních stranách. Slavná fotografie z roku 1941 ukazuje carskou ložnici plnou ikon, ovšem mnohé z nich v ní původně nebyly. V době, kdy palác sloužil jako muzeum, byly v pozdějších letech veřejnosti uzavřeny dětské pokoje a ikony z nich se přesunuly právě do ložnice rodičů. Další ikony se sem dostali z paláců, kde byly soukromé pokoje zničeny, jako například v paláci Zimním. V roce 1941 bylo na stěnách více než 300 ikon, což ale rozhodně nebyl původní počet. Mezi ikonami rovněž visely dvě lampy ve tvaru labutí, jejichž plamen se neustále udržoval růžovým olejem. Přes dvacet jedna let, kdy obě nepřetržitě hořely, se jejich vůně vtiskla do látek a stěn pokoje. Zhašeny byly teprve 1. srpna 1917, v den, kdy carská rodina opustila palác navždy. A přesto o dvacet let později zde návštěvníci stále mohli cítit zřetelnou vůni růží.
Ložnice
Napravo od postele nechala Alexandra umístit malou soukromou modlitebnu, kde rovněž bez přestání hořela lampa. Zde carevna strávila dlouhé hodiny na bolavých kolenou v prosbách o zdraví pro svého syna a blaho svého manžela, a bylo to rovněž časté místo, kde se ona, car a občas i děti zpovídali knězi. Na levé straně pak stálo na toaletním stolku světlé umyvadlo z porcelánu a džbán s vodou, vždy plné. Užívány však byly jen občas a většinu času byly přikryté, jelikož hned vedle měla carevna vlastní umývárnu, která více vyhovovala jejím potřebám.

Pravou stěnu pokoje zaplnila Alexandra obrázky a suvenýry, které si přivezla z cesty po Itálii, již absolvovala ještě před svým sňatkem spolu s bratrem Ernstem. Mezi obrázky byly akvarely, napodobeniny keramiky Della Robbia a rovněž kopie krásné Botticelliho Madonny. Ta jako jedna z mála věcí následovala rodinu i do exilu, kde si ji v Tobolsku Alix nechala připevnit nad pohovku. Ve vitríně blízko oken byly v ložnici umístěny některé z Fabergého vajíček, hned vedle byl kabinet, kam Alix dávala dárky od svých dětí. Když v roce 1941 obsadili palác němečtí nacisté, povedl se jim senzační nález - tajný sejf skrytý za tapetami. Je opravdu s podivem, že za celá léta, kdy palác sloužil jako muzeum, jej nikdo neobjevil i přesto, že v paláci proběhlo několik opravdu dravých honiček se za ukrytými šperky a poklady. Co Němci v trezoru našli se nikdy nepodařilo zjistit. Důležité listiny? Vzácné šperky? Jde zřejmě o tajemství, které už nikdy nebude rozluštěno.
Alexandra a Alexej v carské ložnici
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 31. srpna 2010 v 13:45 | Reagovat

Taky bych takovou chtěla. Vždycky všude na zámcích obdivuju to vybavení, ty barvy apod. A to je tam vždy jen nábytek, co se náhodou nerozkradl a tak. To teprv taková carská ložnice, to se ani pomalu nedá srovnávat.

2 Soňa Soňa | 31. srpna 2010 v 18:38 | Reagovat

Přesto na mě působí zvláštním a tak trochu obyčejným dojmem.Je škoda,že dnes nemá původní podobu,pořád doufám,že se snad někdy dočkáme,když už palác konečně dostal novou omítku.

3 jerryX jerryX | 1. září 2010 v 17:15 | Reagovat

No, nevím, zda by někdo z Vás chtěl sdílet Alixin osud.
Palác byl vevnitř totálně zničen Němci v roce 1941 či 42.To už se nikdy nepodaří obnovit...

4 Karol Karol | 3. září 2010 v 19:37 | Reagovat

Skvělý článek. Na tvůj blog chodím pravidelně, baví mě. Kde bereš tyto informace? A jen drobnost - překlepla jsi se v roce, Romanovci nenastoupili na trůn v roce 1913  :)

5 Ally Ally | 4. září 2010 v 10:07 | Reagovat

Děkuji za zastávku. Informace mám z 80% z knih, jejichž seznam je ve článku "Zlaté žíly". Díky za upozornění, již jsem to napravila.

6 Bonnie Blue Bonnie Blue | Web | 8. září 2010 v 22:08 | Reagovat

Ufff...tie tapety spolu s tým obrovským množstvom obrákov a ikon pôsobí na mňa skľučujúcim dojmom.Možno na živo to má inú atmosféru....vkaždom prípade zaujímavý článok.

7 Ally Ally | Web | 9. září 2010 v 10:20 | Reagovat

[6]: Dnes už to tak nevypadá. A navíc tyhle fotografie jsou černobílé, takže to vypadá trochu moc ponuře.

8 nora nora | 27. března 2015 v 16:43 | Reagovat

na prikaz lenina byl carska rodina zavrazdena....

9 Duna Duna | 2. října 2016 v 11:19 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist