Milosrdné sestry z nejvznešenějšího rodu

8. března 2010 v 20:11 | Ally |  Svět carských dcer
V letech 1914-1916 se pro čtyři mladé velkokněžny a jejich matku stala nemocnice v Carském Selu doslova druhým domovem. Carevna založila během války asi osmdesát pět nemocnic v Petrohradě, Petrodvorci, Pavlovsku, Luze i samotném Carském Selu. Oproti pozdějším pomluvám, a jak dosvědčuje výpověď jednoho z raněných vojáků - Semjona Pavlova, který sem byl dopraven v únoru 1916 s prostřeleným kolenem a roztříštěnou nohou: "Pokud si někdo myslí,že to byla nemocnice pro vyvolené, je na omylu. Zde platila jen jediná protekce a to být těžce raněn - skutečně nejpočetnější tu byli ranění obyčejní vojáci od pěchoty, jen velmi vzácně pak také privilegované osoby."

Olga a Taťána pracovaly s matkou v nemocnici nesoucí její jméno, nedaleko pak stála ještě nemocnice velkokněžen Marie a Anastázie. Carevna váhala již u svých starších dcer, zda jim má dovolit stát se ošetřovatelkami, u mladších to pak vůbec nepřicházelo v úvahu. Nicméně i ony dělaly pro raněné co mohly, od psaní dopisů jejich rodinám po ošetřování drobných zranění. Stále však byly "školačky" a v nemocnici nemohly trávit zdaleka tolik času, jak by chtěly. Jen nerady opouštěly pacienty a vracely se do učebny k nudným lekcím aritmetiky a francouzštiny. Olga a Taťána prošly školením a spolu se svou matkou pyšně obdržely diplomy potvrzující jejich schopnosti starat se o raněné. Oblečené do prostých bílých uniforem se ničím nelišily od ostatních sester, snad jen mládím a živým zájmem o všechno. Nemocnice jim poprvé dala možnost setkat se neformálně s lidmi zvenčí, a dívky využívaly této příležitosti jak jen mohly. V čele nemocnice stála doktorka s urozeným původem - princezna Věra Ignacijevna Gedrojcová. Tato vynikající lékařka, která byla rovněž proslulá svou hrou na housle, byla jednou z mnoha, kdo za svůj původ a styky s carským dvorem přišli o život.

Vojáci v lazaretech si na přítomnost velkokněžen rychle zvykli a stejně tak rychle si tyto pokorné, ochotné dívky s krásnými tvářemi a modrýma očima zamilovali. Brzy už čekali jen na okamžik, kdy se po ránu objeví ve dveřích spolu se svou matkou. V legraci se jim brzy začalo říkat "Sestra Romanovová 1, 2, 3 a 4." Taťána se tak dokonce jednou představila i do telefonu, aby ujistila volajícího na druhém konci, že je skutečně carská dcera, ale nechtěla použít svůj titul. Občas je vojáci chtěli poškádlit a ptali se: "Jakpak se má strýček Willy?" Nemysleli tím nikoho jiného, než německého císaře Viléma II. Na tento žert však dívky vždy rázem zvážněly a s pobledlou tváří odmítavě říkaly: "Ne, on není náš strýček. Nechceme slyšet jeho jméno."

"Všichni tvrdili, že velkokněžna Olga se podobá svému otci," vzpomínal raněný Pavlov. "Pokud to byla pravda, pak její hluboké modré oči svědčily o tom, že to byl člověk nevýslovně dobrý a s čistou duší. Velkokněžna byla středně vysoká, štíhlá a budila dojem nesmírné ženskosti. Veškeré její pohyby se vyznačovaly něhou a elegancí, její pohled byl upřímná a přitom nesmělý, na tváři měla vždy lehký úsměv. Její oči byly překrásné. Velké, modré jako uralská bříza, teplé a lesklé. Byla laskavá a dokonalé ztělesnění dobroty. Pamatuji si, jak jsem měl opět jít na převazy, což jsem snášel velmi těžce, a trpěl při nich velkou bolestí. Sdělili mi, že za dvacet minut na mne přijde řada. Přišla zdravotní sestra - velkokněžna Olga, pohlédla mi do očí a řekla: "Co je vám? Bolí to hodně?" Usmála se a pak slíbila: "Zůstanu s vámi a bude to lepší." A opravdu, dříve mi píchali morfin tři minuty před zásahem a nyní, když mi jej píchla velkokněžna deset minut před, se vše zdálo mnohem méně bolestivé. Jindy velkokněžna psala dopisy matce poručíka Sergejeva, jelikož měl amputovanou pravou ruku. O její laskavosti se v nemocnici povídaly celé legendy."

Právě tato empatie, kterou Olga oplývala, se však stala zdrojem jejích vlastních zdravotních potíží. Být svědkem přivážení špinavých, krvácejících vojáků, poslouchat jejich zmučené výkřiky a vidět agónii těch, kterým už nebylo pomoci, Olgu ničilo. Nedokázala se obrnit povinností jako její matka a sestra, a po několika měsících práce se zhroutila. Do nemocnice se sice mohla po několikatýdenním odpočinku vrátit, ovšem nechodila už na operační sál a vykonávala hlavně pomocné práce. To Taťána se projevila jako nesmírně obratná ošetřovatelka, kterou vše zajímalo nejen z hlediska lidského, ale také vědeckého. Někteří mysleli, že kdyby se jí dostalo příslušného vzdělání, mohla z ní být výborná lékařka. Její vrozená vznešenost budila v raněných obdiv, ovšem zdála se jim přeci jen poněkud nepřístupná. Jak opět trefně poznamenal Pavlov:
"Pokud byla Olga ztělesněním ženskosti a laskavosti, pak velkokněžna Taťána dostala do vínku neúnavnost, sílu a odhodláním téměř připomínala muže. Měla mírnou povahu,ovšem byla mnohem přímější a postrádala Olžinu plachost. Při pozdravu stiskla každému ruku a dívala se přímo do očí. Když se zasnila, její oči dostaly zvláštní, přízračný lesk, jako by se dívala kamsi mimo náš svět. Občas jsem takový výraz vídával u slepců, když měli otevřené oči. Jestliže k Olze se ranění s důvěrou obraceli s nejosobnějšími záležitosti, k Taťáně si zachovávali o něco větší odstup. Taťána byla stejně laskavá jako Olga, ale přeci jen, když přišla těžká chvíle, se ranění obraceli k Olze."

I dvě mladší velkokněžny Pavlov viděl. O Anastázii mohl říci pouze to, že byla v nemocnici zřídka, což bylo jistě následkem jejího věku a také vyučovacích hodin. Všiml si ovšem, že se chtěla každému zalíbit a ráda hrála kriket. "Velkokněžna Marie," píše náš raněný, "byla menší než Taťána a vyšší než Olga, ale je těžké ji důkladně hodnotit, jelikož její povaha se stále vyvíjela. Tehdy bývala stydlivé děvče s velkýma, tmavýma očima a typicky širokým ruským obličejem. Když
byla zatčena se svou rodinou, projevila se jako silné, odvážné a nezdolné děvče. O velkokněžně Marii se říkalo, že se podobá své babičce Jelizavetě Petrovně
(pozn. Jde zřejmě o neznalost autora ve jménech carské rodiny)."

Velkokněžny přicházely do nemocnice s úderem deváté hodiny ranní a v zimě zůstávaly do dvou hodin odpoledne, jak se prodlužoval den prodlužovala se i jejich pracovní doba. V létě častokrát přijížděly domů do paláce až pozdě v noci. Carevnu Pavlov příliš často pracovat neviděl, jelikož v době jeho pobytu ji dohonily po mnoha měsících starosti o syna a také zdravotní problémy. Sedávala proto alespoň u těžce raněných a dělala jim společnost. "Ostatní z rodiny ale nemohli sedět, museli tvrdě pracovat," začíná další poznámku Pavlov. "Olga ráno roznášela léky, vždy se s každým pozdravila, usmála se na něj, poptala se jak se mu daří a pak neslyšně šla dál. Když ji člověk uviděl, hned mu bylo snadněji u srdce. Poté dělala převazy, avšak utrpení raněných těžce poznamenávalo její křehkou nervovou soustavu. Velkokněžna Taťána také dělala převazy a asistovala kněžně Gedrojcové při operacích. Bylo s podivem, jak vše dokázala zvládnout, pozoroval jsem, jak vlastníma rukama čistě, přesně a citlivě převazuje ty strašné rány. Když mi velkokněžna Olga oznámila, že v nemocnici zítra nebudou, protože musí navštívit nemocnici v Kateřinském paláci, svěřila mi jak lituje, že nemůže být tady. "Tam je vše přísné a formální, všichni sledují každý náš krok, jsme v centru pozornosti, já ani sestry to nemáme rády. Raději jsme zde s vámi. Z úst velkokněžny to znělo velmi nečekaně. Opravdově milovaly svoji nemocnici a bylo to vidět na jejich práci."
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 wox24 wox24 | 9. března 2010 v 10:28 | Reagovat

Viac spomeienok Semjona Pavloviča Pavlova tu: http://www.pravaya.ru/govern/391/2311

2 jerryX jerryX | 10. března 2010 v 9:20 | Reagovat

K tomuhle skutečně nemám ,co vytknout. Byly to úžasné mladé dámy a aby nedošlo k omylu, já si vůbec nemyslím, že by Alix byla zlá, nebo jak se často píše povýšená. Postrádala jen dar kritického,racionálního  myšlení.

Strýček Willy...Kdyby tak věděli, jak se zachová strýček Jiří...:-(

3 wox24 wox24 | 10. března 2010 v 12:25 | Reagovat

A nielen strýćek George. :(

4 wox24 wox24 | 10. března 2010 v 12:26 | Reagovat

Jerry, ak by tvoje dieťa malo smrteľnú chorobu, a hemofília je veĺmi nebezpečná aj v tejto dobe, buď si istý, žeby si aj ty veril niekomu, kto ti tvoje dieťa dokáže zachrániť. To mi ver.

5 Ally Ally | 10. března 2010 v 12:41 | Reagovat

[2]: Souhlasím. To opravdu postrádala. Ale zároveň souhlasím i s wox.

Strýček Jiří měl Nickyho rád, ale neměl ho tolik rád, aby kvůli němu cokoliv riskoval. Vlastní prospěch mu byl nakonec milejší.

6 Adéla Adéla | Web | 10. března 2010 v 16:06 | Reagovat

Ahoj Ally, hledala jsem článek o princi Johnovi, ale nepodařilo se mi ho najít. Chtěla jsem si ho znovu přečíst, protože mě dost zaujal. V jaké rubrice bych ho mohla najít? Díky

7 Ally Ally | 10. března 2010 v 18:23 | Reagovat

[6]: Zklamu tě. Ten byl na mém druhém blogu, který jsem ale musela zrušit, protože mi na něj vůbec nezbýval čas. Mám ho uložený v počítači, a časem ho uveřejním v sekci Příbuzní v zahraničí - Anglie. Nějakou dobu to potrvá. Jestli chceš, můžu ti ho ale poslat na e-mail.

8 jerryX jerryX | 10. března 2010 v 20:05 | Reagovat

ad/4/To jistě, dal bych mu cokoliv, ale rozhodně ne vliv na chod státu.

9 Adéla Adéla | Web | 10. března 2010 v 20:06 | Reagovat

No jo vlastně, už si vzpomínám, že byl na druhém blogu. Jestli budeš mít čas na poslání,tak si ho ráda znovu přečtu.:-)

10 wox24 wox24 | 10. března 2010 v 21:22 | Reagovat

[8]:V mierovej dobe nemal a počas vojny mohol iba čiastočne, keďže jeho rady vo vojenskej oblasti Nikolaj totálne ignoroval. A ako som už niekoľkokrát spomínala, počas vojny vláda až tak dôležitá nebola. Nadôvažok, všetko Nikolaj kontroloval.

Výnimku tvorí Protopopov, to bola fatálna Nikolajova chyba.

11 wox24 wox24 | 10. března 2010 v 21:24 | Reagovat

Ale tu sa nebavme o politike.

Mimochodom, viem si predstavt, čo to mohlo byť pre nich. Vo 4. ročníku gymnázia nás zobral profesor biológie na pitvu človeka. Výnimkou dvoch spolužiačok, ktoré chceli ísť na lekarinu, všetci sme skončili pri dokorán otvorenom okne.

12 Ally Ally | 11. března 2010 v 15:42 | Reagovat

Když jsem se před lety poprvé dozvěděla, že OTMA nebyly cukrové princezničky, ale pomáhaly až takvýmhle způsobem, strašně to mnou pohnulo. Bylo běžné, že dámy z vysoké společnosti přispívaly velkými obnosy peněz a zaštiťovaly nemocnice, ovšem až na několik vyjímek byla carská rodina opravdovou raritou. Kromě Carevny, Olgy a Taťány se zdravotními sestrami staly také velkokněžna Olga Alexandrovna a velkokněžna Marie Pavlovna mladší.

13 Luisa Luisa | Web | 15. března 2010 v 17:23 | Reagovat

Byly velmi šlechetné. Nezasloužily si tak krutou smrt jaké se jim dostalo. Někde jsem četla, že kulky se jim odrážely od korzetů se zašitými rodinnými šperky. Tak je nakonec probodly.

14 Ally Ally | 15. března 2010 v 17:58 | Reagovat

Ano, to je pravda. Marie a Anastázie byly ubodány bajonety, Olga a Taťána byly střeleny do hlavy.

15 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:30 | Reagovat

outavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

16 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:30 | Reagovat

utavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

17 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:31 | Reagovat

blog je krasny potrebovala som o Otma nieco vediet do skoly a hned som to nasla na tvojom blogu

18 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:31 | Reagovat

a som si prave zacala pripravovat svoj a chcem sa opytat ci by si mi prosim nemohla pomoct s designom?

19 EwitA EwitA | Web | 3. října 2012 v 14:45 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

20 Hanudin Hanudin | E-mail | Web | 15. ledna 2017 v 8:15 | Reagovat

Kunjungan perdana gan. Terimakasih Untuk Beritanya Bermanfaat. Kunjungi juga blog kami di http://goo.gl/c6qAXQ

21 Obat Tradisional Pembersih Rahim Obat Tradisional Pembersih Rahim | E-mail | Web | 30. ledna 2017 v 5:31 | Reagovat

Ijin Ser Gan, Obat Tradisional Pembersih Rahim Pasca Keguguran http://goo.gl/eqj899

22 Maung Bandung Maung Bandung | E-mail | Web | 21. února 2017 v 9:01 | Reagovat

Ijin Ser Gan, Info Untuk Larangan Setelah Operasi Caesar http://goo.gl/mpRPR7

23 QnC Jelly Gamat QnC Jelly Gamat | E-mail | Web | 2. května 2017 v 8:58 | Reagovat

Ijin ser pak. http://goo.gl/M8JCfc

24 OndcPneuT OndcPneuT | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 21:44 | Reagovat

generic viagra 100mg
http://genericonlineviaqra.com/
cheap no prescription viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">buy viagra</a> OK’

25 DxvExpeda DxvExpeda | E-mail | Web | 4. února 2018 v 6:17 | Reagovat

OK’
<a href="https://cashadvanceonline.us.org/">payday cash loan</a>
bad credit payday loans no faxing <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">payday loan online</a>

26 Tvbpaums Tvbpaums | E-mail | Web | 8. února 2018 v 0:10 | Reagovat

OK’
<a href="https://24paydayloan.org/">loan</a>
1 hour payday loans https://24paydayloan.org/ - payday loan

27 GbrHoita GbrHoita | E-mail | Web | 19. února 2018 v 13:57 | Reagovat

<a href="https://bestpaydayloan.us.org/"> online loans</a>
easy payday loan online <a href=https://bestpaydayloan.us.org/> quick loans</a>
OK’

28 Brcingera Brcingera | E-mail | Web | 22. února 2018 v 22:02 | Reagovat

Hi! All!
<a href="http://cialisonlineoansx.com/"></a>
cialis generique
<a href="http://cialisonlineoansx.com/">cialis</a> OK’

29 HnbUsake HnbUsake | E-mail | Web | 28. března 2018 v 14:23 | Reagovat

viagra 50 mg
<a href=http://vigraviagra.com/>buy viagra</a>
buy viagra online uk
<a href="http://vigraviagra.com/">viagra price</a> OK’

30 bgfTeach bgfTeach | E-mail | Web | 14. dubna 2018 v 20:34 | Reagovat

generic viagra reviews <a href="http://loviagraosn.com/#">viagra information</a> buy generic viagra <a href=http://loviagraosn.com/#>buy generic viagra</a> OK’

31 lrmcEmpit lrmcEmpit | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 16:20 | Reagovat

Г©quivalent viagra sans ordonnance https://www.vieillemaman.com/ prix viagra

32 nfsadeshy nfsadeshy | E-mail | Web | 1. května 2018 v 16:04 | Reagovat

bad credit loans guaranteed approval <a href="https://onlinepaydayloan.us.org/#">payday loan online</a> paydayloans chicago <a href="https://onlinepaydayloan.us.org/#">lead loans</a>

33 bhrUsake bhrUsake | E-mail | Web | 2. května 2018 v 16:48 | Reagovat

viagra safe <a href="http://viagraazmhj.com/#">buy viagra</a> side effects of viagra <a href=http://viagraazmhj.com/#>viagra</a>

34 bdfbruddy bdfbruddy | E-mail | Web | 6. května 2018 v 5:45 | Reagovat

order cialis <a href="http://cialisotjs.com/#">cialis professional</a> tadalafil tablets 20 mg <a href="http://cialisotjs.com/#">buy cialis without prescription</a>

35 vplWheeno vplWheeno | E-mail | Web | 10. května 2018 v 0:42 | Reagovat

viagra generic canada <a href="http://canadiannowv.com/#">viagra pills uk</a> branded viagra <a href="http://canadiannowv.com/#">viagra pharmacy online</a>

36 llqadeshy llqadeshy | E-mail | Web | 12. května 2018 v 0:01 | Reagovat

unsecured loan <a href="https://cashloansonline.us.org/#">payday loans for bad credit</a> bad credit payday loans no fax <a href="https://cashloansonline.us.org/#">no credit check payday loans</a>

37 brdEmpit brdEmpit | E-mail | Web | 25. května 2018 v 20:21 | Reagovat

lowest viagra price <a href="https://aluixnetwork.com/#">viagra online</a> viagra from india <a href=https://aluixnetwork.com/#>buy cheap viagra online</a>

38 bsdgaurb bsdgaurb | E-mail | Web | 29. května 2018 v 16:13 | Reagovat

buy viagra new york <a href="http://fviagrajjj.com/#">best place to buy generic viagra online</a> canada viagra <a href="http://fviagrajjj.com/#">buy real viagra online</a>

39 bcxgaurb bcxgaurb | E-mail | Web | 5. června 2018 v 11:18 | Reagovat

viagra suppliers <a href="http://viagraazmhj.com/#">generic viagra online</a> cheapest viagra prices <a href="http://viagraazmhj.com/#">best place to buy viagra online</a>

40 sdbgaurb sdbgaurb | E-mail | Web | 6. června 2018 v 16:09 | Reagovat

cialis without a prescription <a href="http://hopcialisraj.com/#">cialis without a prescription</a> what is tadalafil <a href="http://hopcialisraj.com/#">tadalafil cialis</a>

41 hfuEmpit hfuEmpit | E-mail | Web | 8. června 2018 v 16:11 | Reagovat

how to get viagra <a href="http://sexviagen.com/#">buy viagra no prescription</a> online pharmacy viagra <a href=http://sexviagen.com/#>cheap viagra</a>

42 nfsEmpit nfsEmpit | E-mail | Web | 10. června 2018 v 0:22 | Reagovat

viagra spam <a href="https://holidayrentallorgues.com/">buy viagra online without prescription</a> buy viagra without prescription <a href=https://holidayrentallorgues.com/>buy viagra online</a>

43 nnsEmpit nnsEmpit | E-mail | Web | 10. června 2018 v 5:29 | Reagovat

buy cheap purchase uk viagra <a href="https://aluixnetwork.com/">viagra samples</a> viagra how it works <a href=https://aluixnetwork.com/>viagra generic online</a>

44 ndggaurb ndggaurb | E-mail | Web | 10. června 2018 v 11:59 | Reagovat

viagra samples <a href="http://bitcapblog.com ">viagra samples</a> cheap viagra uk <a href="http://bitcapblog.com">viagra online without prescription</a>

45 bsdgaurb bsdgaurb | E-mail | Web | 12. června 2018 v 10:14 | Reagovat

alternative to viagra <a href="http://emtpartsstore.com/">viagra generic</a> order viagra <a href="http://emtpartsstore.com">cheap viagra online canadian pharmacy</a>

46 bsdEmpit bsdEmpit | E-mail | Web | Středa v 15:44 | Reagovat

online payday loans <a href="https://onlinepaydayloan.us.org">3 month payday loans</a> cash loans online <a href=https://onlinepaydayloan.us.org>online payday loans direct lenders</a>

47 jjjgaurb jjjgaurb | E-mail | Web | Čtvrtek v 21:48 | Reagovat

personal loans bank <a href="https://payday-loans.us.org">payday loans online</a> consolidate credit card <a href="https://payday-loans.us.org">fast online payday loans</a>

48 bthgaurb bthgaurb | E-mail | Web | Pátek v 20:25 | Reagovat

bad credit personal loan <a href="https://onlineloan.us.org">online loans for bad credit</a> direct loan lenders online <a href="https://onlineloan.us.org">online loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist