Nádhera a kouzlo drahých kamenů

1. února 2010 v 13:59 | Ally |  Šaty a šperky
Když se jistý západní návštěvník vrátil z Ruska, vyprávěl přátelům, že mezi jeden z hlavních poznávacích rysů ruské nobility, je "záplava diamantů a dalších drahých kamenů, které se třpytí na každém záhybu jejich šatů." V žádném případě nepřeháněl, tato láska ke šperkům a jejich předvádění byla zcela skutečná. Jen málokdy se ve zbytku Evropy našly šperky, které zdobily šlechtu v carské říši, ať už šlo o velikost drahokamů či umělecké vyvedení. Nebylo vzácností uvidět dámu, která se objevila v róbě zdobené "devíti či deseti smaragdy místo knoflíků, každý z nich větší než holubičí vejce." V Rusku měli zlatníci a klenotníci vždy o práci postaráno, a každý z nich se předháněl ve snaze upoutat na své výtvory ty nejvznešenější oči. Králem mezi všemi byl v tomto ohledu slavný Fabergé, nebyl však jediný. Prosperovaly i firmy jako Koechli, Bolin, Bock, Chlebnikov, finský klenotník Tillander, nebo třeba Kurt Hahn, jehož práci obzvláště milovala carevna Alexandra Fjodorovna. A ačkoliv v módě byly i výrobky z pařížského domu Cartiére, ruské šperkařství bylo na pomyslném vrcholu.

Šperky zdaleka nebyly určeny pouze ženám. Pánové si stejně tak potrpěli na ozdobné přezky opasků, manžetové knoflíčky, spony na kravaty i masivní zlaté prsteny. Pokud měli obléknout parádní uniformu, bylo zapotřebí zajistit si šperky zdobené jílce šavlí, zlacené epolety, na hruď si připínali své překrásné řády. "Dokonce i v běžný den," napsal americký návštěvník, "bylo vidět gentlemany s manžetovými knoflíčky z rubínů, kteří nabízeli cigarety z pouzder zdobených diamantovými iniciály." Car pochopitelně nebyl výjimkou. Jeho cigaretová pouzdra vyráběl speciálně pro něj Fabergé, a Nikolaj s pečlivostí sobě vlastní zanášel každý šperk ve svém vlastnictví do soukromého sešitu. Kromě detailního popisu zde nechyběl jeho vlastnoruční nákres šperku a také informace od koho a k jaké příležitosti jej dostal. Byly zde zaznamenány i manžetové knoflíčky od jeho manželky, které mu věnovala při příležitosti narození každého z pěti dětí. Obklopené diamanty se na nich skvěly Alexandřiny iniciály na perleťovém podkladu, který měl pokaždé jinou barvu. Za Olgu byly knoflíčky šeříkové, za Taťánu červené, za Marii modré, za Anastázii žluté a za Alexeje šedé.


Je však pochopitelné, že hlavní zájem klenotníků se upíral k ženám v carské rodině, protože ony především pro ně měly slabost. Když se roku 1874 vdávala velkokněžna Marie Alexandrovna, jediná dcera Alexandera II., za prince Alfreda z Edinburgu, druhého syna královny Viktorie, její otec ji vybavil skvělým věnem, kterému se tehdy nepřiblížila žádná jiná nevěsta. Marie si s sebou do Anglie přivezla soupravu šperků, které dokonale zastínily všechno, co mohla nabídnout její královská tchyně. Měla rubínový a diamantový set skládající se z tiáry, náhrdelníku, náušnic, pásu a broží, a se svou sbírkou diamantových, perlových, smaragdových a safírových diadémů, náhrdelníků, náramků, broží, vlásenek a dalších doplňků dokonale zahanbovala anglickou královskou rodinu. Jednou se objevila při veřejné příležitosti ozdobená svými nejkrásnějšími šperky, a když ji uviděla královna Viktorie, poklesla jí ramena "jako zmoklé slepici a stáhla koutky úst dolů ve výrazu, jehož se ti, kteří ji znali, obávali." Když o generaci později provdávala Viktorie svou vnučku Alix a ta se jí pochlubila svatebními dary od svého ženicha, Viktorie si zřejmě na tuto příhodu vzpomněla a jen řekla: "No, hlavně moc nezpychni Alix!"


Marie byla dcera panovníka, ovšem i níže postavené dámy v rodině by snadno mohly svými šperky vzbuzovat závist cizích šlechtičen. Nejdražší dary většinou dostávaly právě v době zásnub a ke svatbě. Například když si v roce 1900 velkokníže Georgij Michajlovič bral řeckou princeznu Marii (posléze známou jako Marie Georgijevna), její budoucí tchán jí zaslal překrásnou diamanty a rubíny zdobenou tiáru a čtyři dokonalé perlové náhrdelníky uzavíratelné diamantovou přezkou, na níž se skvěl ohromný safír, kdysi patřící jeho ženě Olze Fjodorovně. Princezna Marie přiznávala, že takové dary ji zcela ohromily. "Jistě, měla jsem už předtím nějaké vlastní brože a jeden krásný perlový náhrdelník, který paříval mé babičce královně Louise a dal mi ho můj otec. Ale nic takového..."

Své šperky pečlivě uchovávala v prosklených vitrínách ve své šatně. Baronka Agnes Stoecklová vzpomínala: "V první ležely všechny její diamanty: tiáry všech velikostí, náhrdelníky, pásy, náušnice, náramky atd. V další byly podobné ozdoby, ale všechny smaragdové, některé neuvěřitelných velikostí a ceny. V jiných byly safíry, tyrkysy, rubíny a perly. V tom jednom pokoji ležely šperky hodné králů, od velkých tiár pro slavnostní příležitosti po malé pro soukromé večírky."

Byla to právě Marie Georgijevna, která prohlásila: "Opravdu si myslím, že kdyby se panovníci častěji ukazovali ve svých korunách, bylo by méně republik..."
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:33 | Reagovat

outavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

2 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:33 | Reagovat

utavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

3 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:33 | Reagovat

blog je krasny potrebovala som o Otma nieco vediet do skoly a hned som to nasla na tvojom blogu

4 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 8:34 | Reagovat

a som si prave zacala pripravovat svoj a chcem sa opytat ci by si mi prosim nemohla pomoct s designom?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist