Královna Viktorie (1819-1901) - část III.

31. prosince 2009 v 13:57 | Ally |  Anglie
Díky tomu, že se na dlouhou dobu po smrti manžela zcela stáhla z veřejného dění, dala prostor svému synovi a jeho ženě Alexandře získat si u obyvatelstva nesmírnou popularitu. Alix, jak se jí v rodině říkalo, navíc měla nebezpečnou zbraň - svou nevšední krásu, která jí získávala přívržence. A společnost se tak postupně tiše rozdělila na ty, kdo souhlasili s královninými sympatiemi k Německu, a ty, kdo po vzoru princezny z Walesu Němce nesnášeli. Viktorie neměla se snachou příliš dobrý vztah, ale vždy spolu dokázaly vyjít. Alix ji nicméně nechtěla mít u sebe u narození svých dětí, a také Viktoriino neustálé vměšování do pojmenování dětí jí nevyhovovalo. Schválně tedy tchyni dávala špatné termíny porodů a druhý syn byl také pojmenován proti královnině vůli Jiří. Tyto rodinné rozepře však nikdy nenabyly opravdu vážného rázu. Královna provdala své dcery, oženila své syny a když se konečně trochu vzpamatovala, začala se opět objevovat na veřejnosti. Nikdy už ovšem nesvlékla černé vdovské šaty.

Bylo načase. Její neúčast na veřejném životě posílila také pro-republikánské hlasy, které se znovu trochu utišily až roku 1876. 1. května toho roku dostala Viktorie nový titul - císařovna indická. Tento titul byl vytvořen devatenáct let po obsazení Indie Brity, a zasloužil se o to hlavně ministerský předseda Bejamin Disraeli. Není jistě bez zajímavosti, že Viktorie se rok po získání titulu začala učit hindštinu. Většinu roku strávila v Osbornu, Balmoralu a na Windsoru. Zatímco dříve Windsor milovala, nyní jej nenáviděla. Právě tady totiž prožila většinu života s Albertem - a tady také Albert zemřel.


Viktorie se začala zanedbávat, nedokázala se na nic soustředit a při životě ji udržovala především korespondence s dětmi. Čím dál větší důvěru vkládala do Johna Browna, původně štolby a osobního sluhy pocházejícího ze Skotska. John Brown byl trochu podivín, který se o královnu staral jako starostlivá kvočna - a díky tomu si také mohl dovolit věci jako nikdo jiný. Královně zásadně tykal, mluvil k nářečím a často ji tituloval "ženská". Bez rozpaků jí káral, že si špatně uvázala čepec, že nestojí rovně a tak podobně. Lidé u dvora jen nevěřícně kroutili hlavami, je však možné, že Viktorii se Brown tolik zalíbil hlavně díky své naprosté nepodobnosti s Albertem. Společností se samozřejmě brzy začaly šířit drby o tom, že Brown je královniným milencem, někteří dokonce tvrdili, že ti dva uzavřeli tajný sňatek. Šlo ovšem pouze o pomluvy, a královně se začalo přezdívat "Paní Brownová". Jak hluboké muselo být toto přátelství dokazuje fakt, že po smrti si Viktorie přála být uložené s jednou s Albertových nočních košilí a kouskem Brownových vlasů. Navíc byl královně po smrti navlečen na ruku také svatební prsten Brownovy matky. Milovala ho? Pokud ano, sama o tom nevěděla, pro ni vždy existoval pouze Albert.

25. září 1896 se Viktorie stala tehdy nejdéle vládnoucí anglickou panovnicí a překonala tak Jiřího III. Královna ovšem požádala, aby veškeré oslavy spojené s touto událostí byly pozdrženy a spojeny s mnohem větší slávou - královniným zlatým jubileem. To se uskutečnilo 20. června, padesát let po tom, co ji jako osmnáctiletou vzbudila brzy ráno matka a ona se dověděla, že se stává královnou. Na oslavy bylo pozváno na padesát evropských monarchů a princů, a staly se také dalším pokusem o Viktoriino zavraždění. Irský anarchista plánoval vyhodit do vzduchu Westminster Abbey ve chvíli, kdy se královna účastnila děkovné mše. Tomuto pokusu se později říkalo "jubilejní plán".

Druhého dne se královna zúčastnila průvodu, který byl dle spisovatele Marka Twaina "roztažen oběma směry kam až oko dohlédlo." V průvodu kráčeli všichni ministerští předsedové všech závislých koloniálních území, byli zde vojáci ze všech britských oddílů a kolonií, včetně těch z Indie. Královna vypadala po dlouhé době šťastná a opět se k ní začaly přiklánět veřejné sympatie. Je ovšem pravda, že to byla zásluha především jejího syna, aby se oslav zúčastnila, a on to také byl, kdo ji přiměl posadit si na hlavu kromě vdovského závoje také diamantovou korunku. Vůbec celé oslavy se staly manifestací lásky ke královně. Sloužila se velká děkovná mše před chrámem svatého Pavla, královna při té příležitosti seděla v kočáře. Bylo zasazeno mnoho stromů, včetně 60 dubů v Henley nad Temží, které dávaly dohromady tvar Viktoriina kříže, což bylo nejvyšší vyznamenání za statečnost, které Viktorie poprvé udělovala vojákům za účast v Krymské válce.

To už ale královně zbývalo jen pět let života. Dle zvyku strávila Viktorie Vánoce roku 1900 v Osbornu, o několik dní později jí ale začalo selhávat zdraví. Nakonec zemřela v úterý 22. ledna 1901 v půl šesté večer, obklopena některými dětmi a vnoučaty. Mezi nimi byl i císař Vilém II., který později tvrdil, že kdosi se královny zeptal, zda je ráda, že její nejstarší vnuk je u ní. A ona prý odpověděla: "Ano, nesmírně ráda." Tato verze, lichotící Vilémovu nemístnému egu, je však vymyšlená. Ve skutečnosti již nevnímala ty okolo sebe, vnímala ty, kteří na ni čekali na druhé straně. Poslední věcí, kterou řekla, bylo jméno dávno zesnulého manžela. Bylo jí osmdesát jedna let.
Na její přání ji do rakve uložili její synové. Byla oblečená bíle a přála si mít svůj svatební závoj. Rakev byla přikryta královskou zástavou sejmutou z domu v Osbornu a později byla tato vlajka věnována Jiřím V. Viktoriině koleji na univerzitě v Torontu. Pohřeb se konal v sobotu 2. února po tom, co byla královna dva dny vystavena na rakvi, a kde jinde ji měli uložit, než ve Frogmore, po boku milovaného prince Alberta. Jelikož Viktorie nenáviděla černou barvu na pohřbech, bylo vše ozdobeno bílou a fialovou. V okamžiku, kdy se za zesnulou královnou zavřelo mauzoleum, začalo sněžit.

Nabízí se otázka, v čem vlastně byla Viktorie tak úspěšná, proč tak oblíbená, když skutečnou moc v rukou neměla. Již v době jejího nástupu na trůn posilovala Dolní sněmovna na úkor Sněmovny Lordů a královské moci, a role panovníka se tak začala stávat spíše symbolickou. Dle zákona měla panovnice pouze právo radit a varovat. Viktorie se ale stala vzorem hlavně svým důrazem na důležitost funkční rodiny a rodinných hodnot, čímž se zásadně odlišovala od sexuálních a peněžních skandálů, tak často spojovaných s předchozími představiteli Hannoverského rodu. Viktoriin koncept "rodinné monarchie", vytvořený pro Británii, byl tak velmi blízký hlavně posilující střední třídě. Z politického hlediska byla důležitá hlavně jako "Bába Evropy" (o tento titul se dělila s dánskou královnou Louisou). Její děti, vnoučata a pravnoučata bylo možno nalézt prakticky ve všech panujících evropských domech. Tři největší monarchové válčící v první světové válce byli její příbuzní - dva vnuci a manžel její vnučky. Jedna z Viktoriiných dcer byla dokonce vdaná za Guvernéra Kanady . Královna přežila tři ze svých dětí a jedenáct ze čtyřiceti-dvou vnoučat. Některými z jejich přámých potomků jsou dnes královna Alžběta II. i její manžel princ Filip, král Harald V. Norský, král Carl Gustaf Švédský, královna Margaret II. Dánská, král Juan Carlos Španělský (a také jeho manželka), a také králové bez koruny - Konstantin II. Řecký (a opět i jeho žena) a Michal Rumunský. Rovněž lidé dělající si nárok na trůn v Srbsku, Rusku, Německu a Francii odvozují svůj původ od této britské královny.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 7:47 | Reagovat

outavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

2 coach outlet online coach outlet online | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 7:47 | Reagovat

utavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

3 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 7:47 | Reagovat

blog je krasny potrebovala som o Otma nieco vediet do skoly a hned som to nasla na tvojom blogu

4 coach factory outlet coach factory outlet | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 7:47 | Reagovat

a som si prave zacala pripravovat svoj a chcem sa opytat ci by si mi prosim nemohla pomoct s designom?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist