Dvůr posledního cara

6. prosince 2009 v 17:55 | Ally |  Recenze
Původní titul: The Court of the last Tsar, Pomp, power and pageantry in the reign of Nicholas II.
Autor: Greg King
Nakladatelství: Wiley
Rok: 2006
Počet stran: 559 (kniha obsahuje jmenný rejstřík)

Anotace:
Byl to ten nejskvělejší dvůr v Evropě - svět pohádkového přepychu, úchvatné architektury, překrásných rób, extravagantního luxusu a nesmírné moci. Na posledním carském dvoře skrytá mytologie ponoukala ty, kteří byli její částí, prožívat odlesk středověku, který poskytovala pravoslavná Rus, lehce dotknutá vychytralostí Versailles i doznívající citlivostí viktoriánského vkusu, a přesto tak svébytná se svými prastarými obřady připravovanými se vší pečlivostí a dokreslujícími scénu, na níž svému osudu čelil Nikolaj II.
Zatímco již mnoho knih bylo věnováno posledním Romanovcům, "Dvůr posledního cara" je první publikací, která se pokouší přiblížit lidi, legendy, tradice, skandály, žárlivost, obřady a bohatství, které byly každodenní součástí života posledních dvou generací dynastie Romanovců.
Pro člověka dvacátého prvního století je stejně tak těžké představit si pompu a nádheru, která cara provázela kamkoliv se hnul, stejně jako to bylo těžké pro chudého ruského rolníka lopotícího se tisíce mil od Petrohradu. Tato překrásně ilustrovaná publikace zahání mlhu svými dvaceti čtyřmi stránkami dech beroucích barevných fotografií, více než osmdesáti černobílých obrázků, náčrty půdorysů Zimního paláce, Alexandrovského paláce a velkého Kremelského paláce, je zde mapa Petrohradu a plány parků v Carském Sele a Petrodvorci.
Tato pohlcující cesta po carském Rusku, téměř zapomenutém, se noří z dříve nepublikovaných pramenů, zahrnujících memoáry, osobní dopisy, deníkové záznamy a oficiální dokumenty sesbírané během autorova patnáctiletého průzkumu v Rusku i jinde v Evropě. Zve vás, abyste prožili úchvatné ceremonie a zábavy, kam směli pouze členové dvora, odhalí vám časté sexuální skandály carské rodiny včetně znásilnění, incestu a dalších afér, představí vám více než patnáct tisíc osob, které tvořili carský dvůr i společnost.
Hlavním mezi nimi byl pochopitelně car Nikolaj II. Vládl říši, která pokrývala více než jednu šestinu světa, ale dle některých dvořanů postrádal jak úctu vzbuzující vůli svého otce i okouzlující šarm své matky. Jeho manželka Alexandra byla silná a vášnivá žena, která "si nikdy neosvojila společenské dovednosti nezbytné u jejího postavení." Jejich svatba a carova korunovace jsou dvě z nejskvělejších ceremonií popsaných v této úžasné knize.
Pečlivě ošetřená posledními z těch, kteří carský dvůr pamatují, kniha "Dvůr posledního cara" vdechuje osobám, místům a událostem této prokleté, ale nezapomenutelné pohádkové země nový, barvitý život.

Moje hodnocení:
Když jsem si jednou na internetu přečetla anotaci, byla jsem dosti nedůvěřivá. Jak by se něco tak kolosálního jako dvorská struktura a to, co se kolem ní během více než dvaceti let vlády Nikolaje II. mohlo vejít do jediné knihy? Má nedůvěra však nebyla na místě. Skutečně obsáhlá publikace od Grega Kinga do posledního písmene splnila, co anotace slibovala. A víc. Patnáctiletá práce se vyplatila - a na mne se z hustě potištěných stránek vyvalilo více informací, než jsem dokázala vstřebat. Je pravda, že především v charakteristice některých členů carské rodiny s Gregem Kingem příliš nesouhlasím. Autor je totiž známý jako poněkud senzacechtivý člověk, který se tak trochu po vzoru bulvárních novinářů opravdu pídí jen po špíně, a příliš se nesnaží jednání daných osob chápat z jiné perspektivy. Informace, které však shromáždil o průběhu ceremonií, detaily o každodenní palácové rutině, popisy dvorské módy i paláců, jsou neocenitelné. Kniha je tištěná na krásném křídovém papíru a dostupná pouze v pevné vazbě. Ze všech těchto důvodů mne překvapila poměrně nízká cena, za niž je možné ji pořídit (cca. 750 Kč). Spolu s "The Romanovs - Love, power and tragedy" od skupiny autorů pod vedením Alexandra Bochanova, je "Dvůr posledního cara" knihou, která si zaslouží tu největší chválu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 rio rio | 6. prosince 2009 v 18:38 | Reagovat

už viem čo chcem na Vianoce ! prosím je v češtine ? ja s nakupovaním cez internet nemám žiadne skúsenosti prosím ako dlho trvá kým kniha dorazí?

2 Ally Ally | 6. prosince 2009 v 18:47 | Reagovat

Bohužel, v češtině není :( Já ji mám anglicky, poslanou z Británie. A jelikož abych ušetřila na poštovném, nechávám knížky posílat kamarádce v Londýně a ona je pak vozí domů, nevím, jak dlouho trvá, než přijdou. Obvyklá doba je ale tak 10 dní.

3 rio rio | 6. prosince 2009 v 19:50 | Reagovat

škoda že neviem až tak dobre anglicky . ešte mám len 12 rokov:(

4 Ally Ally | 6. prosince 2009 v 20:16 | Reagovat

[3]: Opravdu? Tak to tě obdivuju za to co znáš! :) Neboj, tahle knížka bude pořád v prodeji i za pár let, do té doby se anglicky naučíš!

5 rio rio | 7. prosince 2009 v 16:40 | Reagovat

ďakujem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist