Olga Nikolajevna (část I.)

5. listopadu 2009 v 22:11 | Ally |  Olga Nikolajevna
Podle starého ruského kalendáře bylo 3. listopadu 1895, když mladá carevna Alexandra Fjodorovna poznala, že přivede na svět děťátko. Můžeme si jen představit, jak se asi cítila: zřejmě trochu panikařila, jako každá prvorodička, a zároveň se jí ulevilo, že těhotenství je u konce. Její manžel, car vší Rusi Nikolaj II., její Nicky, se o milovanou Alix nesmírně strachoval. Pobývali zrovna v Carském Selu, které si později vybrali za svůj stálý domov. Porod neprobíhal moc dobře. Dítě bylo veliké a doktor musel dokonce použít kleště, aby mladé matce pomohl.

"Den, který si budu pamatovat navždy a během nějž jsem nesmírně trpěl!" zapsal si do deníku Nicky. "V jednu ráno začala mít drahá Alix bolesti, které ji nenechaly spát. Celá den ležela v posteli a velmi trpěla, ubožátko. Nedokázal jsem se na ni v klidně dívat. Okolo druhé raní přijela z Gatčina drahá Mamá. My tři - ona, Ella a já - jsem byli stále s Alix. Přesně v devět hodin večer bylo slyšet dětský pláč a všichni jsme si úlevně vydechli! S modlitbou jsme dceru, kterou nám Bůh seslal, pojmenovali Olga. Když byl konec obavám a všechna hrůza se vytratila, zůstal jen pocit štěstí nad tím, co se právě odehrálo. Díky Bohu, Alix prošla porodem dobře, a večer se cítila docela v pořádku. Večeřel jsem s Mama a když jsem se odebral na lůžko, ihned jsem usnul!"
Dívčino jméno bylo vybráno, protože to bylo staré ruské jméno, tradičně v carské rodině užívané. Dokonce i Nikolajova nejmladší sestra jej nesla. Znamená "Svatá" nebo také "Zdravá". Svátek slavila na 11. července. Celá rodina se mohla rozplynout nad půvabnou holčičkou s jasnýma očima, ale také byli trochu zklamaní. Jak si zapsala carova sestra velkokněžna Xenia Alexandrovna: "Narodila se dcera Nickyho a Alix! Máme velkou radost, i když je škoda, že to není syn. Porodní bolesti začaly pozdě v noci. V deset hodin jsme jeli do Carského. Ubohý Nicky a Mamá, byli úplně zesláblí vyčerpáním. Dítě je obrovské, váží 10 liber a museli ho vytáhnou kleštěmi! Hrozná věc na podívanou. Ale díky Bohu vše skončilo dobře. Viděla jsem drahou Alix, vypadá dobře, malá Olga ležela v posteli vedle ní."
Nicky a Alix byli šťastní a spokojení. Byli stále ještě velmi mladí a měli dost času na následníka trůnu. Alixina sestra Jelizaveta Fjodorovna napsala své babičce Viktorii: "Alix vypadá dobře a starat se o miminko ji plní nepopsatelnou radostí...Radost z toho, že mají děťatko nenechá ani jednoho z nich litovat, že Olga je děvče!" Nikolaj, tak jako každý milující otec, byl často u toho, když děťátko koupali nebo přebalovali, a o všem si vedl podrobné zápisky: "Ráno jsem obdivoval naši rozkošnou dcerušku: vůbec nevypadá jako novorozeně, protože je tak velká a má plno vlasů. Krátce jsem se sám prošel. Ve tři hodiny jsem se vrátil k mé drahé ženě. Díky Bohu všechno je v pořádku, ale dítě od ní nechce pít, takže jsem
zase museli zavolat kojnou
..."
Jen několik dní po narození holčičky Nikolaj psaldopis Alixině babičce Viktorii: "Nejdražší Alicky, která leží blízko mě v posteli, mne prosí, abych ti co nejvřeleji poděkoval ta tvůj dopis a přání všeho dobrého. Díky Bohu všechno proběhlo šťastně a ona i děťátko uspokojivě prospívají. Působí jí takovou radost, že sama naše miminko kojí. Co se týče mne, považuji to za tu nejpřirozenější věc, kterou matka může dělat... Oba jsme nesmírně šťastní, že jste se uvolila být našemu prvnímu dítěti kmotrou, protože jsem si jist, že to pro ni bude zárukou štěstí, díky Vašim neustálým projevům laskavosti a mateřské lásky k nám oběma."
Malá Olga byla pokřtěna 14. listopadu. Obřad se konal v kapli Kateřinského paláce, kam ji odvezli ve zlatém kočáře, přikrytou zlatě vyšívanou dečkou, a princezna Galitzinová ji pak nesla na zlatém polštáři. Mezi její kmotry patřily carevna vdova Maria Fjodorovna (která také svou novou vnučku držela během obřadu a později napsala: "Nickyho dcerka je obzvláště velké dítě, nesmírně zavalité a tlusté a tak těžké, že jsem ji sotva unesla."), řecká královna Olga a již zmiňovaná královna Viktorie, velkokněžna Olga Alexandrovna, císařovna Victoria Pruská, král Kristián IX. Dánský, velkovévda Ernst Hessenský a velkokníže Vladimír Alexandrovič. Později jeden z pozorovatelů prohlásil, že "Velkokněžna Olga byla hezké, tlusté dítě, ani v nejmenším však nepřipomínala krásku, v níž později vyrostla."

V prosinci byla Olenka svěřena chůvě a přestěhována z ložnice rodičů do dětského pokoje. Alix z toho byla velmi nešťastná. "Drahá Alix byla velmi smutná, protože příjezd nové anglické chůvy způsobí změny v našem rodinném životě: naši dceru musíme přestěhovat nahoru, což je škoda a také nuda!" A tak carevna alespoň co nejčastěji navštěvovala dětský pokoj, což značně znervózňovalo chůvu. Od 10. března 1896 Olgu oblékali do krátkých šatečků. V dopise tchyni Alix psala: "Děťátko prospívá a líbá svou milovanou babičku... je tak zvláštní vidět to velké, tlusté stvořeníčko, jak se směje a brouká si... váží teď o něco více než Irina, ale není samozřejmě tak dlouhá." Irina byla Olžina sestřenice, narozená jen několik měsíců před ní.


Všichni početní příbuzní chtěli vidět carovu prvorozenou dceru, a tak Alix a Nicky museli vzít dítě s sebou na cesty. Navštívili Rakousko, Dánsko, Británii, Francii a Německo. Během pobytu ve Francii lidé měli ve zvyku křičet: "Vive le bebe et le nounou!" nebo "Vive la Grande Duchesse!" když okolo projížděl kočár s velkokněžnou a její chůvou. Rodina se vrátila do Carského Sela po dvou měsících a mohli si zase užít trochu klidu. Brzy po jejich návratu si Xenia zapsala do deníku: "Před čajem jsme zašli do dětského pokoje. Nicky a Alix seděli na podlaze a hráli si se svou dcerou. Je pěkná a veliká holčička, a zdá se mi ještě hezčí, větší a tlustější!"

"Včera naše dceruška padla na židli a na čele se jí objevila veliká boule," zapsal si Nicky. "Trochu plakala, ale pak už si na své zranění vůbec nestěžovala." Když psal svému bratru Georgijovi, vtipkoval Nicky o nadcházející návštěvě Iriny: "Už si je dokážu představit, jak se tahají za vlasy a hádají se o hračky!"

Kromě Iriny si Olga hrála také s dalšími příbuznými - Marií Pavlovnou a jejím bratrem Dmitrijem Pavlovičem, kterým tehdy bylo sedm a šest let. Marie později vzpomínala, že malá Olga se jí zdála "nadobyčej ošklivá s hlavou příliš velkou na malé tělo." Na druhou stranu prababička Viktorie si poznamenala, že Olga je "překrásná a s velmi velkou hlavičkou." Malou holčičku občas ostatní škádlívali: "Jakápak jsi velkokněžna, když ani nedosáhneš na stůl?" "Nevím" vzdychla si Olga. "Ale zeptejte se Papá, ten ví všechno."

Ale tehdy se už Alix a Nicky připravovali uvítat do světa a svých životů dalšího potomka. Osmnáct měsíců po Olze se narodila Taťána. "Tyto dvě sestry si byly vášnivě oddány. Bylo mezi nimi jen osmnáct měsíců a to samo bylo poutem k nepřervání," napsal vychovatel Gilliard. Na konci roku si Nikolaj zapsal do deníku: "Naše dcerušky rostou a stávají se z nich milé, šťastné holčičky.... Olga mluví stejně rusky i anglicky a zbožňuje svou sestřičku... Kozáci, vojáci a černoši jsou Olžini přátelé a ona je zdraví, když prochází chodbami." Když do paláce poprvé přišla chůva Margaret Eagarová v roce 1898, poznamenala si: "Malá velkokněžna Olga byla tehdy tříletá. Bylo hezké dítě a měla velké modro-šedé oči a dlouhé zlaté kudrny."

Byla veselým a šťastným dítětem. V roce 1902 Alexandra psala svému muži: "Abych děti udržela v klidu, nechávám je myslet na věci a pak je hádám. Olga vždycky myslí na slunce, oblohu, déšť nebo něco, co patří k nebi. Vysvětlila mi, že myslet na takové věci ji dělá šťastnou."
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nélis Nélis | 14. října 2012 v 17:57 | Reagovat

Olga i její sourozenci byli roztomilí již od narození!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist