Král, císař, car

4. listopadu 2009 v 17:50 | Ally |  Recenze
Podtitul: Bratranci, kteří zavedli svět do války
Původní název: King, Kaiser, Tsar
Autor: Catherine Clayová
Nakladatelství: BB/art s.r.o.
Rok vydání: 2008
Počet stran: 412 (kniha obsahuje rozsáhlý poznámkový aparát a jmenný rejstřík)


Anotace:
V posledních červencových dnech roku 1914 létaly mezi králem, císařem a carem telegramy. Jiří V., Vilém II. a Mikuláš II., jimž se v rodině říkalo Georgie, Willy a Nicky, byli bratranci - a ovládali polovinu světa.
Od dětství se často setkávali na rodinných prázdninách, svatbách, oslavách narozenin a na pohřbech. Později si vzájemně přijeli na korunovaci, navštěvovali se při jubileích, vojenských cvičeních, námořních přehlídkách, vždy v doprovodu družiny dvořanů a sloužících. Chápali sami sebe jako královští kolegové, jako jakýsi odborový svaz panovníků, kteří stojí bok po boku proti vzestupu socialismu a republikanismu a nakonec v Rusku a v Německu proti revoluci.
V červenci 1914 se však tyto královské odbory rozpadly. Hrozící katastrofu první světové války sváděli jeden na druhého. "Copak jsem se zbláznil?" ptal se Nicky své ženy Alix v Petěrburgu a ukázal jí telegram od Willyho. "Jak to proboha William myslí, proč předstírá, že pořád záleží na mně, jestli se zabrání válce nebo ne?" - Německo Rusku oficiálně vyhlásilo válku šest hodin předtím.
Za přátelským ovzduším rodinných setkání probleskovaly hádky, které měly často veřejnou dohru. Tento mimořádný příběh, rozsáhle čerpající z dosud neuveřejněných dokumentů, zobrazuje jejich překrývající se životy, vedené v nepředstavitelné hojnosti paláců a obklopené lichocením a politickými intrikami. A vine se jím jedna otázka: do jaké míry byli král, císař a car odpovědni za vypuknutí války a za to, co z ní nakonec vyplynulo: za konec autokratické monarchie?

Moje hodnocení:
Jedna ze vzácných zahraničních publikací, které si našly cestičku k českému překladu a vydání. Skutečně pěkná a zajímavá kniha autorky Catherine Clayové se vyznačuje svým zaměřením na mládí a osobní život tří panovníků, jejichž životy byly vzájemně propletené do téměř překvapující míry. Je nutné ocenit dosti podrobné informace o dětství Willyho, Georgieho a Nickyho, o jejich mladých letech a nástupu na trůn. Autorka čerpala především ze vzájemné korespondence tří bratranců a uvádí četné výňatky, což činí publikaci ještě zajímavější. Čtenáře proto poněkud zklame to, že samotnému období války a konci dvou monarchií přílišný prostor dán není a kniha je tak ve výsledku poněkud nevyvážená. Čtivá, v pevné červené vazbě (česká verze je totožná s uveřejněnou anglickou) a s několika stránkami doprovodných ilustrací je přesto velmi příjemným doplňkem knihovny jakéhokoliv zájemce o historii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 5. listopadu 2009 v 14:49 | Reagovat

Teď to zrovna bylo (nebo ještě je) v akci za polovinu ceny.

2 Ally Ally | 5. listopadu 2009 v 16:44 | Reagovat

V Levných knihách se dá pořídit místo za 300 za pouhých 80 korun.... Ačkoliv jsem si knihu díky tomu mohla koupit, moc tuto slevu nechápu. Kniha je to exceletní, krásně vydaná a plná informací....

3 Margita Margita | Web | 5. listopadu 2009 v 21:01 | Reagovat

Také jsem ji v levných knihách viděla, možná si ji koupím.

4 Ally Ally | 5. listopadu 2009 v 21:08 | Reagovat

[3]: Mohu ji opravdu jen doporučit. I proto,že publikací na toto téma je u nás k sehnání pomálu.

5 madla madla | 1. ledna 2010 v 19:07 | Reagovat

no ted jsem si přečetla recenzi sice jsem tu knihu nečetla, ale připomíná mi ta recenze myslím film Královna Viktorie s Romy Schneiderovou tak je ples a Viktorii se představují potenciální ženiši který zaaranžovala její matka a její strýc je ji představen německý císař, ruský car a ještě holandský pric a všechny je odmítne nbt čeká na svého Alberta a její matka královna povídá v tom smyslu že to dítě je schopné vyvolat válku no a o pár let je válka do kterého jsou zatáhnuti její královská vnoučata a jak to dopadlo tady na těchto stránkach je to rozebraný v dostatečném měřítku.

6 Ally Ally | Web | 1. ledna 2010 v 23:51 | Reagovat

[5]: To je opravdu zajímavý postřeh! :) Škoda že ve skutečnosti to tak nebylo... Viktorie si manžela vybírala více méně zcela sama. Je pravda, že ještě než potkala Alberta, zaflirtovala si s carevičem Alexandrem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist