Jméno stižené neštěstím

28. listopadu 2009 v 18:05 | Ally |  Legendy a symbolika
Když se narodila velkokněžna Anastázie, již čtvrtá dcera Nikolaje a Alexandry, lidé se začali podivovat, proč se vlastně ani jedna z děvčat nejmenuje po prababičce Viktorii nebo po matce - Alexandra. Dítě pokřtěné v pravoslavné víře může mít jen jméno existující v pravoslavném kalendáři, a ačkoliv se v něm vyskytuje jméno Viktor, Viktorie nikoliv. Jménu Alexandra, tolik oblíbenému v ruském prostředí, se pak chtěla vyhnout samotná carská rodina. Tak jako v anglické královské rodině nebylo vítáno jméno John, tak se Alexandra stala postrachem Romanovců - a to mnoho a mnoho let před revolucí, za níž většina považovala zodpovědnou Alexandru Fjodorovnu.

Nešťastnou sérii započala zřejmě Alexandra Pavlovna, vnučka Kateřiny Veliké, dcera Pavla I. Když jí bylo sedmnáct let, její babička se rozhodla provdat ji za švédského krále. Když přišel den svatby, Alexandra se oblékla do svatebních šatů, kněz byl připraven, hosté shromážděni, když náhle ženich prohlásil, že si dívku nevezme. Důvod? Alexandra nebyla hezká. Nehledě na to, jak moc urazil ruský panovnický dvůr a ponížil nevinnou Alexandru v očích celého světa. Kateřina ji rychle provdala do Rakouska, ovšem dívka se ze svého ponížení nikdy nevzpamatovala a zemřela se zlomeným srdcem v pouhých devatenácti letech.


Alexandra Nikolajevna, nejmladší dcera cara Nikolaje I., měla v rodině přezdívku Adini. Ačkoliv nebyla nejhezčí se svých sester, rodiče ji milovali nejvíce pro její něžnou povahu. S velkou pýchou ji provdali za nevlastního syna Napoleona Bonaparte, který byl do své ženy nesmírně zamilovaný. Alexandra však při prvním těhotenství onemocněla spálou a zemřela spolu s dítětem ihned po porodu. Bylo jí dvacet let. V parku Carského Sela dodnes stojí pamětní deska s jejím jménem.

Výjimkou potvrzující pravidlo jsou dvě Alexandry, které žily dlouhý a poměrně pokojný život - carevna Alexandra Fjodorovna, manželka Nikolaje I., a velkokněžna Alexandra Josifovna, její snacha. Zajímavostí je, že když velkokníže Konstantin Nikolajevič poprvé svou nevěstu přivedl ke dvoru, jeho matka na ni pohlédla a propukla v nezadržitelný pláč. Alexandra Josifovna totiž nápadně připomínala nedávno zesnulou Alexandru Nikolajevnu....

I car Alexander II. pojmenoval svou první dcerku Alexandra. Byla jeho prvním dítětem a oba rodiče z ní byli nadšení. Holčička byla milá, šikovná zlatovláska s modrýma očima, přezdívalo se jí láskyplně Sašenka nebo také Lina. Zemřela v sedmi letech na meningitidu a ještě mnoho let po její smrti jen zmínka jejího jména nutila její rodiče plakat.
Velkokněžna Alexandra Alexandrovna
Smutný konec čekal také na velkokněžnu Alexandru Georgijevnu. Tato dcera řeckého krále se vdala za velkoknížete Pavla, bratra Alexandra III., a porodila mu v orce 1890 dceru Marii. O rok později byla opět těhotná. Při pobytu v Iljinském poblíž Moskvy jednoho krásného dne seběhla cestičkou k řece a podle svého zvyku skočila do loďky. Upadla, ale nikdo netušil, jak moc si ublížila. Když se druhý den zhroutila uprostřed tance, předčasně porodila syna Dmitrije a sama upadla do komatu a po šesti dnech zemřela. Bylo jí dvacet jedna let.

A co mužská verze tohoto jména? Car Alexander II. zemřel po bombovém atentátu. Car Alexander III. zemřel v pouhých 49 letech na následky zranění utrpěného při vlakovém neštěstí v Borkách. Jeho malý syn Alexander zemřel na meningitidu, když ještě nebyl ani rok. Jeho synovec Alexander Vladimirovič měl stejný osud.V době Nikolaje II. byl naživu v rodině pouze jediný Alexander, "Sandro", manžel velkokněžny Xenie.

Pokud se v jiných větvích rodiny jméno Alexandra objevilo, nikdy se tyto dívky nedožily více než dvaceti let. A pak konečně před námi v celé své tragičnosti stojí Alexandra Fjodorovna, manželka Nikolaje II..... Pojmenováním svých dcer Olga, Taťána, Marie a Anastázie, chtěl poslední carský pár jistě podobným neštěstím předejít. Nepovedlo se. Možná, že nebylo prokleté jméno Alexandra, ale jméno Romanov.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ljubov Ljubov | 28. listopadu 2009 v 18:23 | Reagovat

Perfektní článek a nádherný blog.
Napadá mě ještě velkokněžna Alexandra Georgijevna, manželka Pavla Alexandroviče, která zemřela roku 1891 ve věku jednadvaceti let.

2 Ally Ally | 28. listopadu 2009 v 18:44 | Reagovat

Ljubov - jak jsem na ni mohla zapomenout? Ihned ji doplním, protože to byla vážně chudinka... Děkuji moc za zastavení a milá slova!

3 Ljubov Ljubov | 28. listopadu 2009 v 19:26 | Reagovat

Z toho si nic nedělej, každý přece zapomíná. Já taky a docela často :)

Držím palce, aby ti vydržel elán. Určitě se sem zase brzo kouknu. Je skvělé, že se někdo takto podrobně a tak poutavou a  milou formou věnuje rodině posledního cara Mikuláše.

4 wox24 wox24 | 28. listopadu 2009 v 19:52 | Reagovat

Pekný článoček. ;)

5 Ally Ally | 28. listopadu 2009 v 19:54 | Reagovat

[4]: děkuji :)

[3]: já poslední dobou zapomínám až moc :) A přiznávám s hrdou tváří, že Romanovci jsou má vášeň.

6 Ljubov Ljubov | 28. listopadu 2009 v 19:59 | Reagovat

Romanovci jsou fascinující a vysoce návyková rodina. :D
A děkuji ti za luxusní obrázky na Palbě.cz

7 Ally Ally | 28. listopadu 2009 v 20:08 | Reagovat

[6]: Není vůbec zač :) Bohužel se nemžu přihlásit na počítači, který mám většinu času, takže se objevuji zřídka.

8 wox24 wox24 | 28. listopadu 2009 v 20:17 | Reagovat

Mimochodom Ally, keď dokončíš Tatianu a ostatné veľkokňažné, budeš pokračovať v Alexejovi a rodičoch? Taktiež by som rada vedela, či sa sústredíš aj na "starších" Romanovcov?

9 Ally Ally | 28. listopadu 2009 v 20:24 | Reagovat

[8]: Určitě udělám Alexeje, nevím, jestli je vhodné zaměřit se na Nikolaje a Alexandru, protože o nich se mnoho a mnoho v knížkách, které překládám a vlastně bych tak poskytovala stejné informace dvakrát... ale pokud někdo projeví zájem, určitě bych to mohla udělat.

O starších Romanovcích budu psát v sekci "Předkové", i když "nad" Nikolaje I. to asi nebude tak podrobné..

10 Ljubov Ljubov | 28. listopadu 2009 v 23:02 | Reagovat

[7]: Ale je! Nádherně to doplňuješ a tvá díla těm článkům dodávají na živosti. A taky odvádějí pozornost od těch mých blábolů. :)
Škoda,že ti blbne to přihlašování, ale i tak každá tvá návštěva stojí za to.

11 Ally Ally | 28. listopadu 2009 v 23:15 | Reagovat

[10]: Cítím se nesmírně polichocena a povzbuzena :)

12 Ljubov Ljubov | 28. listopadu 2009 v 23:42 | Reagovat

Tak to jsem ráda, máš být na co pyšná. Neříkám to jen tak. Nemluvě o tvé anglické stránce, která je také naprosto skvělá :)

13 Claire Claire | 28. února 2014 v 21:40 | Reagovat

Moc pěkný blog a všechny články jsou moc zajímavé. Jen mi vrtá hlavou jedna věc: ve článku je psáno, že Alexandra Nikolajevna byla provdána za nevlastního syna Napoleona Bonaparta. Mám dojem, že tomu tak nebylo a že došlo k záměně s její starší sestrou Marií, která si vzala syna Napoleonova adoptivního syna Evžena, vévody z Leuchtenbergu. Je možné, že mám ale já špatné informace :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist