Která z velkokněžen byla přenašečkou hemofilie?

10. října 2009 v 14:10 | Ally |  Svět carských dcer
Někteří z vás si možná budou pamatovat starší článek Hemofilie v carské rodině , kde jsem zmínila, že všechny velkokněžny mohly velmi snadno být přenašečkami této obávané nemoci. nedávno provedené testy na ostatcích carské rodiny pak konečně přinesly odpověď na otázku, zda tomu tak opravdu bylo, nebo zda tomuto rodinnému prokletí unikly.

---------------------------------
server The Spitton, 8. října 2009:

Princové v Evropě na počátku 20. století měli problém. Původ jeji bohatství a moci - královská krev proudící jejich žilami - je mohla také odsoudit k brzké smrti. Mutace, která spontánně vznikla v DNA britské královny Viktorie, odsoudila mnoho z jejích mužských potomků k poruše krve známé jako hemofilie. Tato mutace byla jak známo lokalizována na jednom z jejích chromozomů X, ale jelikož nepřečkala čtvrtou generaci, vědci nikdy nemohli říci, který druh hemofilie týral evropské prince. Nyní vědci zkoumající ostatky Romanovců, ruské panovnické rodiny zavražděné ma počátku bolševické revoluce, zřejmě konečně indetifikovali "královskou nemoc".

Carevna Alexandra, manželka cara Nikolaje a vnučka královny Viktorie, je známou přenašečkou královské hemofilie, jelikož její syn, korunní princ Alexej, byl nemocí postižen. analyzováním chromozomu X na Alexanřiných ostatcích objevil Jevgenij Rogajev a jeho kolegové drobný pozůstatek DNA, který ukrýval faktor IX, základní protein pro srážlivost krve.

Tento výsledek, publikovaný dnes online v Science Express, naznačuje, že evropské královské rodiny trpěly hemofilí typu B. tato forma nemoci je asi sedmkrát méně běžná než klasická hemofilie (hemofili typu A), kterou podmiňuje jiný protein, faktor VIII.

Jak se očekávalo, byl v Alexejově DNA nalezen faktor mutace IX....
-----------------------------------

Článek nadále krátce zmiňuje testy provedené na ostatcích velkokněžen. Mutace v DNA se dosti překvapivě prokázala pouze na jedněch, a ty patřily dlouho pohřešované velkokněžně nalezeným v srpnu 2007. Onou postiženou nešťastnicí tedy nebyl nikdo jiný než velkokněžna Marie. Jaká ironie, vezmeme-li v úvahu, že právě ona si tolik přála velkou rodinu!
Olga, Taťána a Anastázie by měly zcela zdravé děti, u Marie však existovala 50% šance, že právě její synové budou postiženi "královskou nemocí". Rovněž se tak vysvětluje Mariino rozsáhlé krvácení během operace mandlí v roce 1914.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luisa Luisa | 1. července 2010 v 14:37 | Reagovat

To je nespravedlivé. Hemofilie je dosti vzácná choroba. Znám jen jeddnoho člověka, který jí trpí.

2 Janča12 Janča12 | 24. listopadu 2011 v 10:07 | Reagovat

Chudák! Ona mi z těch všech čtyřech připadá taková nejjemnější z nich!!! :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist