Druhá malá knihovna

6. září 2009 v 18:50 | Ally |  Alexandrovský palác
V Alexandrovském paláci byly tři knihovny. Každý panující car si vytvořil svou vlastní knižní sbírku. Knihy byly dvojího typu. Jedny byly oficiální knihy a dokumenty, které se později staly součástí státních archivů. Carské rodiny měli navíc osobní sbírku knih a časopisů, které četli pro vlastní potěšení. Tyto knihy byly obvykle uchovávány v menších palácích, kde četbu zpříjemňovalo neformální venkovské prostředí. Alexandrovský palác byl takovým místem. Využívaný hlavně jako letní rezidence, jeho četné balkony, zahrady a široká okna skýtaly ideální místa k vychutnání knih.

I výběr knih ukazuje rozdílný vkus a osobnosti panovníků, jejich zájmy se pohybují od cestování ke genealogii a historii Romanovců, stejně tak bylo možné naleznout na poličkách biografie jiných slavných osobností, beletrii a romány. Jedna z nejcitelnějších ran v tomto směru byla ztráta většiny knižních sbírek Alexandrovského paláce - knihy byly ukradeny za druhé světové války německými okupanty. Dodnes se jednotlivě objevují na aukcích a prodávají se za velké peníze.

Knihy věnované carům a jejich rodinám byly vždy "zvláštní" edicí. Často přicházely v úložných krabičkách z tmavého dřeva a byly opatřeny carským orlem ze stříbra, zlata i slonoviny. V takzvané "malé" druhé knihovně Alexandrovského paláce byly uchovávány knihy carevny Jelizavety Alexejevny, ženy Alexandra I. Většinou se jednalo o almanachy, kalendáře a antologie. Zároveň zde byly také knihy jejího manžela, zaměřené hlavně na filozofii a geografii.

V paláci vždy sloužili dva knihovníci, na něž se ale nepohlíželo jako na personál, nýbrž jako na specializované kurátory ochraňující soukromou carskou sbírku.

V době Nikolaje II. knihovna sloužila často jako soukromá jídelna. Celá rodina mohla pohodlně sedět u okrouhlého stolu vprostřed místnosti. Nábytek byl zhotoven ve dvou stylech - mahagonové police s knihami byly empírové, zatímco stůl a židle ve stylu chippendale. Lustry byly francouzského původu a z osmnáctého století, na zemi ležel drahý koberec ze století devatenáctého.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist