30. září 1918

10. září 2009 v 13:31 | Ally |  Příběh ruského děvčete
Nikdy mě nenapadlo, jak naplňující a vděčná je práce zdravotní sestry. Nikdy v životě jsem si nepřipadala tak potřebná a důležitá. Nikdy předtím jsem nechápala vášnivou oddanost Taťány a Mamá v jejich práci. Teprve když jsem poprvé byla přítomna operaci, když jsem viděla proudit krev z rozšklebených ran, viděla bolest, kterou ještě neutišila anestetika, jsem mohla plně ocenit jejich odvahu a pochopit Olžino zhroucení, ke němuž dolšo před několika lety.

Neznám jméno muže, který ležel na operačním stole. Měla jsem pouze podávat nástroje a nakonec ovázat raněného. Ubožáka zasáhl granát a byl ve velmi vážném stavu. Nejprve se ve mně zvedla panika. Chtěla jsem utéct pžed tím strašným pohledem na jeho rozervanou hruď, chtěla jsem být zase malá holčička a schovat tvář v maminčině klíně. Ale Mamá pracovala jinde a já už nejsem malá holčička. A pak se dostavil ten pocit - stejný pocit, jaký jsem měla v Jekatěrinburgu. Studená voda proudila mými žilami. Rozjasnil se mi pohled a já jsem věděla, že toho raněného muže nemohu zklamat. Nebudu slabá. To bylo mé odhodlání a jsem pyšná, že jsem z té místnosti neutekla a oběma jsem pomohla - lékaři s jeho prací a tomu ubožákovi útěchou. Bůh k němu byl milostivý. Přežil a pomalu se uzdravuje.

Můj život nikdy nebyl prázdný. Naplňovala ho radost a láska, a v zajetí také strach. Přesto jsem se nikdy necítila více živá než teď, když obcházím postele a starám se o raněné. Již mne nechrání žádný protokol ani etiketa - jaký protokol by mohl přežít v místnosti, kde umírají lidé? Jsem blíže lidem než kdy dříve. Už si nepředstavuji, jaké jsou jejich životy a myšlenky. Žiji je s nimi. A ačkoliv mne stále oslovují jako velkokněžnu, v okamžicích nejvyšší bolesti a když horečka zachvátí jejich slabá těla, říkají mi jménem. Jsem obyčejná ruská dívka - tak jako jejich dcery, sestry a ženy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist