Legenda o Ivanu Susaninovi

25. června 2009 v 14:12 | Ally |  Legendy a symbolika
Vesnice Domnino kdysi patřila Xenii Šestovové, manželce Fjodora Romanova, matce Michaila Fjodoroviče. V době, kdy zemí táhly polské hordy, vraždily a drancovaly. Poláci, kteří podporovali Sigismunda III. Vasu, neuznali jeho porážku a stále si dělali nároky na vládu nad ruskou zemí. Proto, když se doslechli o zvolení Michail Fjodoroviče Romanova na trůn, vyslali své vojáky do Domnina poblíž města Kostroma, aby mladého cara zavraždili.

Vojáci ovšem neznali cestu, a proto se museli poptávat místních lidí. Již byli blízko Domnina, když projížděli lesem a potkali dřevorubce. Jmenoval se Ivan Susanin. Ochotně slíbil, že je dovede až do vsi, ovšem krátce se zastavil doma. Pochopil totiž, co Poláci chtějí v Domninu, a tajně vyslal svého zetě, aby Michaila, který se skrýval v Ipaťjevském klášteře, varoval. Sám se vrátil k Polákům a vydal se s nimi na cestu. Nevedl je do vesnice, ale stále hlouběji do lesa. Nikdo už o něm nikdy neslyšel, ale ani o polských vrazích. Věřilo se, že všichni umrzli za chladné únorové noci.
Michail tak polský útok na svůj život ve zdraví přestál a vládl 32 let.

A jaká je pravda? V roce 1619 jistý Bohdan Sobinin z Domnina obdržel od cara Michaila polovinu vesnice Děreviše. Podle výpovědí mu byla půda dána jako odměna za služby jeho tchána. Jako jméno tchána je uvedeno "Ivan Susanin".

Záznamy z následujících let (1641, 1691 a 1837) věrně opakují ten z roku 1619 - Ivan Susanin byl "vyslýchán Poláky a Litvany a byl podroben nesmírným mukám, aby vyzradil, kde je car, ale ačkoliv to věděl a jeho utrpení bylo strašlivé, neřekl nic a byl z pomsty Poláky a Litevci umučen k smrti."
Na počátku 19. století se tyto záznamy dostaly k zakladatelům ruské historiografie a Ivan Susanin byl prohlášen za ruského národního hrdinu a symbol oddanosti ruského lidu carovi. Právě potom vznikla legenda o odvedení Poláků do lesa. Ta se stala důležitým prvkem carské propagandy. Opera Michail Glinky, založená na této legendě, "Život za cara", byla natolik populární, že z repertoárů divadel nezmizela ani po revoluci - ovšem byla uváděna pod jménem "Ivan Susanin".

V roce 1838 nechal Nikolaj I. Zbudovat v Kostrově Susaninův pomník, ten byl ale zničen bolševiky, kterým vadila postava cara, která pomník také zdobila. Později Susaninovi sami vztyčili pomník - i když v pozdním sovětském stylu. V dnešní době se jméno "Susanin" stalo ironickým klišé pro osobu, která tvrdí, že zná cestu, ovšem nakonec se ukáže, že to není pravda.

V roce 1912 dostal carevič Alexej Nikolajevič za domácí úlohu sepsat příběh o hrdinovi Ivanu Susaninovi. Chlapec se zamyslel a druhý den odevzdal následující řádky:

"Než ho zvolili, aby vládl, žil Michail Fjodorovič se svou matkou ve vesnici Domnino. V té době horda Poláků drancovala kraj. Chtěli zabít Michaila. Poláci se chtěli dostat do vesnice, ale neznali cestu. Okolo byl hustý les. Tak rozkázali starci z vesnice, aby jim tu cestu ukázal. Ivan Susanin pochopil, co chtějí udělat. Poslal svého zetě Sabinina do Domnina, aby sestru Martu varoval před nebezpečím. A sám vedl Poláky skrz les. Dovedl je do nejhlubšího srdce lesa, takže nebylo možné najít z něj cestu ven. Susanin se zastavil a řekl: "Nikdo se odtud nedostane." Tak ho Poláci ubodali šavlemi, ale oni také zahynuli."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 louis vuitton uk louis vuitton uk | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 5:25 | Reagovat

outavě napsané články,kupa informací o Romanovcích co jsem nikde jinde česky nenašla.prostě jedním slovem: výborné!

2 [coach outlet] [coach outlet] | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 5:25 | Reagovat

blog je krasny potrebovala som o Otma nieco vediet do skoly a hned som to nasla na tvojom blogu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist