Princezna Marie Viktorovna Barjatinská

17. května 2009 v 20:35 | Ally |  Přátelé
Princezna Marie Viktorovna Barjatinská byla jednou z prvních dvorních dam carevny Alexandry (spolu s hraběnkou Marií Alexandrovnou Lamsdorffovou a princeznou Jelizavetou Nikolajevnou Obolenskou) a byla jí po léta dobrou přítelkyní, ačkoliv jejich vztah prošel několika krizemi.
Byla nejstarším dítětem prince Viktora Ivanoviče Barjatinského a jeho manželky Marie Apolinarijevny Butěněvové. Dvorní dámou byla ustanovena v roce 1896. Společně s baronkou Budbergovou a hraběnkou Pahlenovou asistovala hlavní dvorní dámě, madam Naryškinové, při korunovaci Jejich Veličenstev toho samého roku. Zůstala s carevnou asi dva roky, někdy v roce 1898 rezignovala na svou funkci, jelikož její vztah s carevnou nebyl příliš dobrý. Nahradila ji princezna Sofie Ivanovna Oberlianiová.

Princezna Barjatinská se usadila v Říme, kde jejímu bratranci princi Čigi Albanimu patřil překrásný palác, ale po třech letech byla carevnou povolána zpět. Ve svých memoárech Alexander Alexandrovič mosolov, vrchní dvorský úředník, říká, že "Tato dáma, která měla mnoho energie a spoustu zdravého rozumu, se ihned stala jakousi carevninou hlavní zástupkyní. Diskutovala se mnou a ministry problémy, které chtěla carevna vyřešit, a "připravovala" výsledek tak, aby uspokojil její paní."

V Alexandřině dopise carovi datovaném 29. června 1914 se píše, že "Marie Barjatinská s námi bude obědvat a stráví se mnou zbytek odpoledne." Toto je poslední zmínka, kterou o ní máme. Je možné, že se po revoluci vrátila do Říma, kde ještě před válkou bydlela se sestrou, princeznou Olgou Viktorovnou, rezidenci na náměstí Apoštolů (její sestra zde zemřela v roce 1932).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist