Alexander Alexandrovič - děťátko v náručí smrti

21. května 2009 v 11:13 | Ally |  Alexander III. a Marie Fjodorovna
Velkokníže Alexandr Alexandrovič se narodil 7. června 1869. Byl druhorozeným synem pozdějšího cara Alexandra III. a Marie Fjodorovny a byl o rok mladší než jeho bratr Nikolaj. Narozdíl od staršího bratra, který byl při narození velice slabý a doktoři si nebyli příliš jistí jeho přežitím, malý Alexander byl pěkné, silné dítě - a podle carského zákona byl třetí na řadě v nástupnictví na trůn.

Mohl z něj vyrůst schopný a pohledný mladý muž, nebylo mu to však přáno. Na počátku roku 1870 onemocněl náhle meningitidou a zemřel 2. května 1870. Nebyl mu ani jeden rok. Pro jeho rodiče to byla strašlivá rána.

"Doktoři tvrdí, že netrpěl, ale my jsme trpěli strašlivě, když jsem ho slyšeli a viděli," napsala Marie Fjodorovna své matce, královně Louise Dánské o nějaký čas později. Vzpamatovali se až teprve když Marie zjistila o několik měsíců později, že je opět těhotná.

Aby na synáčka nezapomněli, nechali jej vyfotografovat post-mortem, také nechali pořídit jeho kresbu. Dětská tvářička obklopená květinami je tak jen jednou z mála připomínek dítěte, k němuž byl možná osud přeci jen milostivější než k jeho sourozencům...
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist