Princezny na vdávání - část 5.

3. září 2008 v 14:17 | Ally |  Svět carských dcer
Ačkoliv to byla nejstarší Olga, kdo byl žhavou kandidátkou na vdávání, a byla to druhá Taťána, která byla považována podle tehdejších měřítek za nejkrásnější a nejelegantnější z carových dcer, byla to Marie, která se nejvíce těšila mužské pozornosti, což jí vzhledem k její povaze rozhodně nevadilo. Všichni její početní bratranci do ní byli zamilováni. Jeden z nich, princ Luis Mountbatten snil o tom, že se s Marií jednoho dne ožení - což ovšem bylo nemožné, protože ruská pravoslavná církev zakazuje sňatky mezi bratranci a sestřenicemi. Vzpomínka na krásnou Marii, která zmizela někde na Sibiři a už ji nikdy nikdo neviděl, prince neopustila nikdy. Až do své vlastní násilné smrti v roce 1979 měl s sebou na všech cestách a na nočním stolku její fotografii.
Za války Marie okouzlovala vojáky v lazaretu svou přirozeností a otevřeností stejně jako půvabnou tváří. Ona sama se však zamilovala jinde. Poté, co car odjel sám velet na frontu, carevna a její dcery jej byly několikrát navštívit. Při jedné z těchto návštěv na hlavním velitelství v Mogilevu, se šestnáctiletá Marie seznámila s důstojníkem Nikolajem Dmitrijevičem Demenkovem. Po svém odjezdu neustále v každém dopise otce prosila, aby Nikolaje pozdravoval, a její radost neznala mezí, když byl Demenkov na nějakou dobu převelen do Carského Sela. Její deník, jindy tak stručný, je náhle plný jeho jména. Stejně tak její dopisy. A koneckonců nejen její.


Marie
25.10. 1914
Můj milovaný Demenkov tam samozřejmě nebyl.

30.10.
Ach! Doufám, že zítra uvidím Demenkova na mši za zemřelé, ale bojím se že ne, protože pravděpodobně zůstaneme v kapli.

31.11.
Včera na mši jsem viděla mého milovaného Demenkova. Byl tam také Šeďov. Takže Olga a já jsme byly velmi spokojené.

3.10.
Včera ráno jsem mluvila z okna s N.D. Dnes ho zřejmě neuvidím, protože nebude v chrámu na mši.

2.2.1916
Jsem si jistá, že N.D. bude v horním chrámu, protože já tam nebudu a štve mě to. Neviděla jsem ho víc než tři týdny.

9.3.
N. D. se rozloučil s maminkou. Předtím pro něj u pluku připravili večeři. Začali v 7 večer a skončili v 5 ráno...N.D. byl velmi milý. Už jsem ho neviděla a nemám žádnou naději.

12.6.
Víš kdo mi napsal dopis? N.D. Poslal mi tři fotografie pořízené během posledního tažení. Je to tak milé...


Anastázie
22.6.
Včera jsme byly u Ani. Byl tam Viktor Erastovič, N.D. a další...měli jsme všichni čaj na balkoně, počasí bylo velmi teplé. Závěsy byly zatažené, protože všichni kdo jdou okolo tam mohli vidět. Nějaaká matka s dítětem v náručí přecházela po ulici ve chvíli, kdy jsme byli všichni zticha a chlapeček řekl: "Mami, potřebuju se...". Myslely jsme, že to nikdo neslyšel, ale slyšeli to všichni a umírali jsme smíchy... Demenkov nic neslyšel a myslel si, že se smějeme jemu, ale V. E. mu všechno sdělil do ucha.

26.8.
Marie je hrozně šťastná, protože tam byl tlustý Demenkov, když jsme vyšly z kostela.

Olga 27.8.
Nikolaj D. i má službu, Marie dělá hrozný hluk a křičí na balkoně.


Když byl Nikolaj nucen odejít na frontu, pravidelně si s Marií dopisova a Marie dál všechny své dopisy podepisovala jako "tvá (a N.D.) Marie"l. Nikdy se už ale neviděli. Nikolaje smetl vír občanské války a Marie zmizela kdesi na Sibiři.

Co se týče Anastázie, o žádném "nápadníkovi" se neví. Za prvé byla nejmladší ze čtyř sester, za druhé si sama nepotrpěla nižádnou romantiku, majíc poněkud chlapeckou náturu. V roce 1917 však do Tobolka přišel dopis z Ameriky. Patnáctiletý chlapec psal, že viděl velkokněžnu Anastázii na fotografii v novinách, a že by se s ní rád oženil.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist