Princezny na vdávání - část 2.

6. srpna 2008 v 10:56 | Ally |  Svět carských dcer
Ubohý řecký princ netušil, že car si zdaleka nemyslí, že by jeho nejstarší dcera byla moc mladá na vdávání. Ovšem v době, kdy požádal o její ruku, už měli s Alix dávno dceřinu budoucnost naplánovanou.

Když v roce 1910 navštívila rusko rumunská královna Marie se svým nejstarším synem a následníkem rumunského trůnu Carolem, dělaly si již tehdy rodiče obou mladých lidí naději na možný svazek. Patnáctiletá Olga ani Carol se však nijak nesblížili. Tehdy však Olga byla skutečně mladá. O čtyři roky později se však car ke svému plánu vrátil a naplánoval cestu celé rodiny do Rumunska. Proto odmítl nabídku prince Christophera. Těžko říct, jestli se Olga o této nabídce vůbec kdy dověděla. Ovšem nadcházející návštěva Rumunska ji nenechávala v klidu. Správně tušila účel té cesty. Jednou při vyučování byla nezvykle nesoustředěná. Když se jí učitel francouzštiny Gilliard zeptal, odpověděla: "Proč jedeme do Rumunska? Jako bych to nevěděla! Ale Papá mi slíbil, že mě nebude nutit!"

Do Rumunska se rodina plavila na své oblíbené jachtě Standart přes Černé moře a velké namlouvání, trvající nakonec tři dny, začalo na jachtě Constanza, patřící rumunské královské rodině. Olga a Carol vedle sebe museli sedět při všech příležitostech, mile konverzovat, a všechny oči byly upřeny na poněkud znuděného prince a bledou velkokněžnu, která celou dobu klopila oči. Proslulá krasavice Marie Rumunská se cítila dotčená Olžiným chováním ke svému milovanému synovi. Poněkud nelichotivě prohlásila, že Olga se chová příliš drze na to, aby se stala královnou, a navíc se jí její tvář s vysoko posazenými lícními kostmi zdála vyloženě nehezká.
Když se Gilliard znovu ptal Olgy, zda nezměnila názor, rezolutně prohlásila: "Jsem Ruska a tou taky vždy budu. Mohu se provdat jedině za Rusa. Nemohu si vzít někoho, kdo nevyznává pravoslaví." Kromě své pevnosti v otázce náboženství a vlastenectví, vzpomínala Olga navíc ještě stále na bratrance Dmitrije, ale především na důstojníka Pavla Voronova, do něhož se zamilovala na sklonku roku 1913. Na vztah s ním ovšem nebylo možné vzhledem k rozdílným společenským postavením ani pomýšlet a Olga to věděla. Navíc se Voronov brzy zasnoubil s jednou z dvorních dam. O jeho svatebním dni si Olga zapsala do deníku: "Ať mu Bůh dá štěstí, mému milovanému. Je to smutné a zneklidňující."

Rumunské námluvy tedy neskončily kýženým úspěchem. Carol se však přece jen objevil v roce 1916 u ruského dvora. Vskutku vypadal zamilován. Když se odebral k soukromému hovoru s carem, neváhal a požádal ho zda si může vzít - Marii! Car se však jen usmál a vyprovodil prince s tím, že Marie je ještě školačka. Sám nevěděl, zda se má cítit dotčen tím, že Carol odmítl drahou Olgu, nebo tím, že jeho miláček Marie prince upoutala. I kdyby car souhlasil, on i Alexandra viděli manželství bez lásky pro své děti jako absolutně nemožné. A jen těžko si lze představit Marii, jak podává ruku někomu, kdo urazil její milovanou starší sestru.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 wox24 wox24 | 16. ledna 2010 v 11:00 | Reagovat

Nedávno som čítala svedectvo dcéry doktora Botkina ktorá tvrdí, že karol prišiel požiadať o ruku Tatiany: Впоследствии я слышала от других, что, действительно, принц Кароль приезжал свататься к Ольге Николаевне, что ему больше понравилась Татьяна Николаевна, а на Великих Княжон он вообще не произвел особенного впечатления, и поэтому все мирно разъехались, так как Государь и Императрица настолько любили своих дочерей, что никогда бы не принесли счастья одной из них в жертву политическим интересам, хотя в свою очередь дочери готовы были на какую угодно жертву. (http://pravoslavie.domainbg.com/rus/11/carstvennye_mucheniki/botkina.htm)

2 Ally Ally | 16. ledna 2010 v 11:54 | Reagovat

Lily Dehnová, Anna Vyrubová a Sophie Buxhoevedenová shodně tvrdí, že šlo o Marii. Taťána Botkinová neměla u dvora žádné místo, věci s k ní dostávaly jen z doslechu. Je možné, že věděla, že Carol si přišel říct o Olžinu mladší sestru a vyvodila z toho Taťánu, jelikož ta se jí zdále nejkrásnější a byla by také logickou volbou jako druhá dcera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist